1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Hafter Sirte'de 'uçuşa yasak bölge' ilan etti
Hafter Sirte'de 'uçuşa yasak bölge' ilan etti

Hafter Sirte'de 'uçuşa yasak bölge' ilan etti

Halife Hafter güçleri, Libya'nın Sirte şehri üzerinde uçuşa yasak bölge ilan etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Halife Hafter güçleri, Libya'nın Sirte şehri üzerinde ve batısında uçuşa yasak bölge ilan etti.

Libya'nın doğusunu kontrol altında tutan Hafter liderliğindeki güçlerin sözcüsü Ahmed el-Mismari, Sirte üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edildiğini açıkladı.

Sirte şehrini ve şehrin batısında Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri elindeki bazı bölgeleri kapsayan uçuşa yasak bölge ilanı, karşılıklı açıklamaların sertleştiği ve Sirte için çatışmaların yeniden başlamasının beklendiği bir dönemde geldi.

Mismari yaptığı açıklamada, uçuşa yasak bölge ilan edilen alanın, hava savunma ve radar sistemlerinin kapsamı içerisinde yer aldığını ifade ederek, bölgede herhangi bir uçuşa izin vermeyeceklerini öne sürdü.

Hafter güçlerinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından verilen Rus yapımı hava savunma sistemlerine ve radarlara sahip olduğu biliniyor. Bunun yanında Rusya da Mayıs ayı başında Hafter güçlerine destek amacıyla bölgeye savaş uçakları göndermişti.

Mismari tarafından açıklanan uçuşa yasak bölge ise şu şekilde:

mismariucusayasakbolge.jpeg

Libya'da savaş

Libya'da savaş Sirte önlerinde düğümlenmiş durumda.

Mayıs ayıyla beraber Hafter'e karşı hızlı bir ilerleyiş kaydeden UMH, Trablus'un batı sahilini, Vatiye Hava Üssü'nü, Trablus'un güney kırsalını ve Tarhuna'yı Hafter güçlerinin geri püskürtülmesi suretiyle kontrol altına aldı. Ardından Sirte yönüne doğru ilerleyişe geçti.

Bölgede UMH'nin saldırıları sürerken, Hafter güçleri ve UMH arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. 6 Haziran'dan bu yana süren çatışmalarda her iki taraf da sahada büyük bir kazanım elde edebilmiş değil. Buna ek olarak bölgenin geleceği için Türkiye ve Rusya gibi aktörlerin dahil olduğu diplomatik görüşmeler de hız kazanıyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler