1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Hamas'tan Tel Aviv'i vuran roket hakkında açıklama
Hamas'tan Tel Aviv'i vuran roket hakkında açıklama

Hamas'tan Tel Aviv'i vuran roket hakkında açıklama

Hamas, Gazze Şeridi'nden fırlatıldığı açıklanan roketin Tel Aviv'de bir eve isabet ettiği saldırıyı düzenlemediklerini açıkladı.

BBC Türkçe
A+A-

Adının açıklanmaması koşuluyla Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Hamas yetkilisi, "Gazze Şeridi'nden düşmana roket fırlatılması, Hamas dahil direniş hareketlerinden hiçbir kişinin çıkarına değildir" dedi.

Yetkili, aynı mesajın, İsrail ve Hamas arasında arabuluculuk yapan Mısır'a da iletildiğini söyledi.

İsrail, Gazze Şeridi'nden fırlatılan bir roketin Tel Aviv'deki bir evin çatısına isabet ettiği ve evde yangın çıktığını açıklamıştı.

Washington ziyaretini kısa kesme kararı alan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin saldırıya yanıtının sert olacağını söyledi.

İsrail yetkilileri, Gazze Şeridi'ndeki bütün geçişleri kapattıklarını da duyurdu.

Yaklaşık 10 gün önce Gazze Şeridi'nden Tel Aviv'e atılan roketlere İsrail hava operasyonlarıyla karşılık vermiş ve bölgede sıcak çatışmanın yeniden başlayacağı yolunda endişeler artmıştı. Ancak Gazze'nin yönetimini elinde bulunduran Hamas, saldırıyı düzenlemediğini, roketlerin "yanlışlıkla ateşlendiğini" açıklayınca, taraflar arasında uzlaşı sağlanmıştı.

İsrail, benzer bir saldırı halinde Gazze Şeridi'nde tespit edilmiş olan 100'ün üzerinde Hamas hedefinin hava operasyonlarıyla vurulacağını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler