İran’da kaybolan FBI ajanı için 20 milyon dolar ödül

İran’da kaybolan FBI ajanı için 20 milyon dolar ödül

ABD 2007 yılında İran’da kaybolan eski FBI ajanı Robert Levinson hakkında bilgi sağlayanlara 20 milyon dolara kadar ödül verileceğini açıkladı.

Amerikan yönetimi 2007 yılında İran’da kaybolan eski Federal Araştırma Bürosu (FBI) ajanı Robert Levinson hakkında bilgi sağlayanlara 20 milyon dolara kadar ödül verileceğini açıkladı. ABD, 1979 yılında Tahran’daki ABD büyükelçiliğinin saldırıya uğramasının 40. yıl dönümünde İranlı üst düzey yetkililere yeni yaptırımlar da getirdi.

Ödül eski FBI ajansı Levinson’un ortadan kaybolmasının aydınlatılmasına yardım eden kişilere verilecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı İran rejiminin dahil olmasıyla ajan Levinson’un rehin alındığını iddia ediyor. Levinson’un bulunmasına yardım edecek kişi ya da kişilere 5 milyon Amerikan doları ödül taahhüt edilmişti. 20 milyon doların daha eklenmesiyle toplam ödül miktarı 25 milyon dolara çıktı.

Levinson’un ailesi yaptığı yazılı açıklamada 4 Kasım 1979’da İran’daki ABD Büyükelçiliği saldırıya uğradığında 52 Amerikalının 444 gün boyunca rehin alındığını hatırlatarak ajanın bu süreden 10 kattan daha fazla zamandan beri kayıp olduğunu açıkladı. 4 bin 624 günden beri Levinson’dan haber alınamıyor.

Büyükelçilik saldırısının 40. yıl dönümünde üst düzey yetkililer Tahran’a gözaltında tutulan aralarında Levinson, Xiyue Wang, Siamak Namazi ve diğer kişilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.