İsrail'de aşırı sağcılar hükümeti kurma konusunda engel mi teşkil ediyor?

İsrail'de aşırı sağcılar hükümeti kurma konusunda engel mi teşkil ediyor?

Koalisyonda yer bulması beklenen aşırı sağcı Dindar Siyonist Partisi Lideri Bezalel Smotrich'in savunma bakanlığı talebinin, hükümet kurma çabalarını kesintiye uğrattığı belirtiliyor.

İsrail'de hükümeti kurmak için müzakere yürüten Binyamin Netanyahu'nun çabaları, koalisyonda yer alması beklenen aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi Lideri Daniel Smotrich'in kabinede savunma bakanlığı görevini talep etmesiyle sekteye uğradı.

Eski Başbakan Netanyahu, 1 Kasım'daki seçimlere aşırı sağcı Otzma Yahudit Partisi Başkanı Itamar Ben-Gvir ve Dini Siyonizm Lideri Daniel Smotrich ile ortak listeyle girmiş ve sandıktan ilk sırada çıkmayı başarmıştı. Fakat Netanyahu'nun lideri olduğu Likud Partisi ile Filistin devletine karşı çıkan ve işgal altındaki Batı Şeria'nın ilhak edilmesini isteyen Dini Siyonizm partisi arasında anlaşmazlıklar yaşanıyor.

Dini Siyonizm milletvekilleri, yarısından fazlası İsrail ordusunun kontrolü altında olan Batı Şeria'daki politikaları etkileyebilmek için parti lideri Betzalel Smotrich'in savunma bakanı olmasını talep ediyor. Likud ise kilit pozisyonu elinde tutmak istiyor.

Dini Siyonizm'in bakanlık istediği diğer bir pozisyon ise maliye. Oysa seçim kampanyası sırasında Neyanyahu, savunma, maliye ve dışişleri olmak üzere üç büyük bakanlığı elinde tutacağını açıklamıştı. 

Dini Siyonizm hangi bakanlıkta yer alırsa alsın, yeni hükümet İsrail tarihinin en sağcı hükümeti olacak. Bu da Başbakan olması beklenen Netanyahu'nun özellikle Batılı müttefikleri ile diplomatik ilişkilerinde denge kurmakta zorlanabileceği anlamına geliyor.

Kaynak: Euronews

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.