Aluf Benn

Aluf Benn

İsrail'in kendi kendini yok etmesi

İsrail'in kendi kendini yok etmesi

Nisan 1956'da parlak bir günde, İsrail Ordusu'nun (IDF) tek gözlü Genelkurmay Başkanı Moshe Dayan arabayla güneye, Gazze Şeridi sınırı yakınlarında yeni kurulmuş bir kibutz olan Nahal Oz'a gitti. Dayan, önceki sabah at sırtında tarlalarda devriye gezerken Filistinliler tarafından öldürülen 21 yaşındaki Roi Rotberg'in cenazesine katılmak için gelmişti. Katiller Rotberg'in cesedini sınırın diğer tarafına sürüklemiş, ceset burada parçalanmış ve gözleri oyulmuş halde bulunmuştu. Sonuç ülke çapında şok ve acı dolu oldu.

Dayan günümüz İsrail'inde konuşuyor olsaydı, methiyesini büyük ölçüde Rotberg'in katillerinin korkunç zalimliğini yermek için kullanırdı. Ancak 1950'lerde çerçevelendiği şekliyle, konuşması faillere karşı oldukça sempatikti.

Dayan, "Katilleri suçlamayalım" dedi. "Onlar sekiz yıldır Gazze'deki mülteci kamplarında oturuyorlar ve biz onların gözleri önünde onların ve babalarının yaşadığı toprakları ve köyleri kendi mülkümüze dönüştürüyoruz." Dayan, İsrail'in 1948 yılında kazandığı bağımsızlık savaşının ardından Filistinli Arapların büyük çoğunluğunun sürgüne gönderildiği ve Arapça'da "felaket" anlamına gelen Nekbe'ye atıfta bulunuyordu. Aralarında sonradan sınır boyunca Yahudi kasabaları ve köyleri haline gelen toplulukların sakinleri de olmak üzere pek çok kişi zorla Gazze'ye yerleştirildi.

Dayan Filistin davasının destekçisi sayılmazdı. Çatışmalar sona erdikten sonra 1950 yılında, şimdi İsrail'in Aşkelon kenti olan sınır kasabası El-Mecdel'de kalan Filistinli topluluğun yerlerinden edilmesini organize etti. Yine de Dayan, birçok Yahudi İsraillinin kabul etmeyi reddettiği şeyi fark etti: Filistinliler Nekbe'yi asla unutmayacak ya da evlerine dönme hayalinden vazgeçmeyecekti. Dayan anma konuşmasında, "Etrafımızda yaşayan yüz binlerce Arap'ın hayatlarını saran ve alevlendiren nefreti görmekten vazgeçmeyelim" dedi.

"Bu bizim hayatımızın seçimidir. Kılıç elimizden alınmasın ve hayatlarımız kesilmesin diye hazırlıklı ve silahlı, güçlü ve kararlı olmalıyız."

7 Ekim 2023'te Dayan'ın asırlık uyarısı olabilecek en kanlı şekilde gerçekleşti. Mecdel'den sürülen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hamas lideri Yahya Sinvar'ın planını uygulayan Filistinli direnişçiler, Gazze sınırı boyunca yaklaşık 30 noktadan İsrail’i istila etti. (…)

7 Ekim İsrail tarihindeki en büyük felaketti. Bu ülkede yaşayan ya da bu ülkeyle ilişkisi olan herkes için ulusal ve kişisel bir dönüm noktasıdır. Hamas'ın saldırısını durdurmayı başaramayan IDF, ezici bir güçle karşılık vererek binlerce Filistinliyi öldürdü ve Gazze'nin tüm mahallelerini yerle bir etti. Ancak pilotlar bombalar yağdırırken ve komandolar Hamas'ın tünellerini temizlerken bile İsrail hükümeti bu saldırının neden olduğu düşmanlığı ya da başka bir saldırıyı önleyebilecek politikaları hesaba katmadı. Bu sessizlik, savaş sonrası bir vizyon ya da düzen ortaya koymayı reddeden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun emriyle gerçekleşiyor. Netanyahu "Hamas'ı yok etme" sözü verdi, ancak askeri gücün ötesinde, grubu ortadan kaldırmak için hiçbir stratejisi ve savaş sonrası Gazze'nin fiili hükümeti olarak onun yerini neyin alacağına dair net bir planı yok.

Strateji belirlemedeki başarısızlığı tesadüf değil. Sağcı koalisyonunu bir arada tutmak için tasarlanmış bir siyasi çıkar eylemi de değil. Barış içinde yaşamak için İsrail'in Filistinlilerle nihayet anlaşmaya varması gerekecek ve bu Netanyahu'nun kariyeri boyunca karşı çıktığı bir şey. İsrail tarihindeki en uzun başbakanlık dönemini Filistin ulusal hareketinin altını oymaya ve bir kenara itmeye adadı. Halkına barış olmadan da refaha kavuşabilecekleri sözünü verdi. Ülkesini, Filistin topraklarını sonsuza kadar işgal etmeye devam edebileceği fikrine sattı. Ve şimdi bile, 7 Ekim'in ardından, bu mesajı değiştirmedi. Netanyahu'nun savaştan sonra İsrail'in yapacağını söylediği tek şey Gazze'nin etrafında bir "güvenlik çemberi" oluşturmak -ki bu uzun süreli işgalin üstü örtülü bir ifadesi, sınır boyunca Filistinlilerin kıt topraklarının büyük bir kısmını yutacak bir kordon da buna dahil.

Ancak İsrail artık bu kadar gözünü karartamaz. 7 Ekim saldırıları Netanyahu'nun verdiği sözlerin boş olduğunu kanıtladı. Ölü bir barış sürecine ve diğer ülkelerin azalan ilgisine rağmen Filistinliler davalarını canlı tuttu. Hamas tarafından 7 Ekim'de çekilen vücut kamerası görüntülerinde istilacıların bir kibbutz'a saldırmak üzere sınırı geçerken "Burası bizim toprağımız!" diye bağırdıkları duyuluyor. Sinvar operasyonu açıkça bir direniş eylemi olarak nitelendirdi ve kişisel motivasyonunu kısmen de olsa Nekbe'den aldı. Hamas lideri 22 yılını İsrail hapishanelerinde geçirdi ve hücre arkadaşlarına sürekli olarak ailesinin köyüne dönebilmesi için İsrail'in bozguna uğratılması gerektiğini söylediği rivayet edilir.

İsrailliler 7 Ekim travmasıyla bir kez daha Filistinlilerle olan çatışmanın ulusal kimliklerinin merkezinde yer aldığını ve refahlarına yönelik bir tehdit olduğunu fark etmek zorunda kaldı. İşgali sürdürmek, Batı Şeria'daki İsrail yerleşimlerini genişletmek, Gazze'yi kuşatma altına almak ve herhangi bir toprak tavizi vermeyi (hatta Filistinlilerin haklarını tanımayı) reddetmek ülkeye kalıcı bir güvenlik getirmeyecektir. Yine de bu savaştan çıkmak ve rotayı değiştirmek son derece zor olacak ve bunun tek sebebi Netanyahu'nun Filistin sorununu çözmek istememesi değil. Savaş İsrail'i belki de tarihinin en bölünmüş anında yakaladı. Saldırıdan önceki yıllarda ülke, Netanyahu'nun demokratik kurumların altını oyma ve ülkeyi teokratik, milliyetçi bir otokrasiye dönüştürme çabalarıyla parçalanmıştı. Onun yasa tasarıları ve reformları, savaştan önce ülkeyi parçalamakla tehdit eden ve çatışma sona erdiğinde de peşini bırakmayacak olan yaygın protestolara ve anlaşmazlıklara neden oldu. Aslında Netanyahu'nun siyasi bekası için verilen mücadele 7 Ekim öncesine göre daha da yoğunlaşacak ve ülkenin barış arayışını zorlaştıracaktır.

Ancak başbakana ne olursa olsun, İsrail'in Filistinlilerle uzlaşma konusunda ciddi bir görüşme yapması pek olası değil. İsrail kamuoyu bir bütün olarak sağa kaymış durumda. Amerika Birleşik Devletleri ise giderek daha fazla kritik bir başkanlık seçimiyle meşgul oluyor. Yakın gelecekte anlamlı bir barış sürecini yeniden canlandırmak için çok az enerji ya da motivasyon olacaktır.

7 Ekim hala bir dönüm noktası, ancak bunun nasıl bir dönüm noktası olacağına İsrailliler karar verecek. Dayan'ın uyarısına nihayet kulak verirlerse, ülke bir araya gelerek barışa ve Filistinlilerle onurlu bir şekilde bir arada yaşamaya giden yolu çizebilir. Ancak şu ana kadarki göstergeler İsraillilerin bunun yerine kendi aralarında savaşmaya ve işgali süresiz olarak sürdürmeye devam edecekleri yönünde. Bu da 7 Ekim'i İsrail tarihinde karanlık bir çağın başlangıcı haline getirebilir.

Bozulan söz

1990'larda Netanyahu İsrail'in sağcı kesiminde yükselen bir yıldızdı. 1984-1988 yılları arasında İsrail'in BM Büyükelçisi olarak adını duyurduktan sonra, 1993 yılında İsrail hükümeti ve Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından imzalanan İsrail-Filistin uzlaşı planı olan Oslo anlaşmalarına karşı muhalefete liderlik ederek geniş çapta ün kazandı. Başbakan Yitzhak Rabin'in Kasım 1995'te aşırı sağcı bir İsrailli fanatik tarafından öldürülmesinin ve İsrail şehirlerinde Filistinlilerin gerçekleştirdiği terör saldırılarının ardından Netanyahu, Oslo barış anlaşmasının önemli mimarlarından Şimon Peres'i 1996'daki başbakanlık yarışında kıl payı farkla yenmeyi başardı. Göreve geldikten sonra barış sürecini yavaşlatma ve İsrail toplumunda reform yapma sözü veren Netanyahu, yumuşak ve Batılı liberalleri taklit etmeye eğilimli olarak gördüğü "elitlerin yerine dini ve sosyal muhafazakarlardan oluşan bir birlik getirme" sözü verdi.

Ancak Netanyahu'nun radikal hedefleri eski elitlerin ve Clinton yönetiminin ortak muhalefetiyle karşılaştı. O zamanlar genel olarak bir barış anlaşmasını destekleyen İsrail toplumu da başbakanın aşırı gündeminden hızla soğudu. Üç yıl sonra, Oslo sürecini devam ettirme ve Filistin sorununu bütünüyle çözme sözü veren liberal Ehud Barak tarafından devrildi.

Ancak Barak da halefleri gibi başarısız oldu. İsrail 2000 baharında güney Lübnan'dan tek taraflı çekilme işlemini tamamladığında sınır ötesi saldırılara maruz kaldı ve Hizbullah'ın devasa yığınağı tarafından tehdit edildi. Ardından Filistinlilerin aynı sonbaharda ikinci intifadayı başlatmasıyla barış süreci çöktü. Beş yıl sonra İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilmesi Hamas'ın burada yönetimi ele geçirmesinin yolunu açtı. Bir zamanlar barışa destek veren İsrail halkı, barışla birlikte gelen güvenlik risklerine karşı iştahını kaybetti. "Onlara ayı ve yıldızları sunduk ve karşılığında intihar bombacıları ve roketler aldık" yaygın bir nakarat oldu. (İsrail'in çok az şey önerdiği ve sürdürülebilir bir Filistin devletini asla kabul etmeyeceği şeklindeki karşı argüman pek yankı bulmadı). 2009'da Netanyahu haklı çıktığını hissederek iktidara döndü. Ne de olsa İsrail'in komşularına toprak tavizi vermemesi yönündeki uyarıları doğru çıkmıştı.

Göreve geri dönen Netanyahu, İsraillilere artık gözden düşmüş olan "barış için toprak" formülüne uygun bir alternatif sundu. İsrail'in Filistinlileri bir kenara iterek Batı tarzı bir ülke olarak gelişebileceğini ve hatta Arap dünyasının geneline ulaşabileceğini savundu. Anahtar bölmek ve yönetmekti. Netanyahu Batı Şeria'da İsrail'in fiili polislik ve sosyal hizmetler taşeronu haline gelen Filistin Yönetimi ile güvenlik işbirliğini sürdürdü ve Katar'ı Gazze'deki Hamas hükümetini finanse etmeye teşvik etti. Netanyahu 2019'da partisinin meclis grubunda yaptığı konuşmada "Filistin devletine karşı olan herkes Gazze'ye fon aktarılmasını desteklemelidir çünkü Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi ile Gazze'deki Hamas arasındaki ayrımı sürdürmek bir Filistin devletinin kurulmasını engelleyecektir" dedi. Bu açıklama Netanyahu'nun başına bela oldu.

Netanyahu, deniz ve ekonomik abluka, yeni konuşlandırılan roket ve sınır savunma sistemleri ve grubun savaşçılarına ve altyapısına yönelik periyodik askeri baskınlar yoluyla Hamas'ın yeteneklerini kontrol altında tutabileceğine inanıyordu. "Çimleri biçmek" olarak adlandırılan bu son taktik, "çatışma yönetimi" ve statükonun korunması ile birlikte İsrail güvenlik doktrininin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Netanyahu mevcut düzenin dayanıklı olduğuna inanıyordu. Ona göre bu düzen aynı zamanda optimaldi: çok düşük seviyeli bir çatışmayı sürdürmek siyasi açıdan bir barış anlaşmasından daha az riskli ve büyük bir savaştan daha az maliyetliydi.

On yılı aşkın bir süre boyunca Netanyahu'nun stratejisinin işe yaradığı görüldü. Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Arap Baharı'nın devrimleri ve iç savaşlarına gömüldü ve Filistin davası çok daha az dikkat çekici hale geldi. Terörist saldırılar çok düşük seviyelere indi ve Gazze'den periyodik olarak yapılan roket atışları genellikle engellendi. 2014'te Hamas'a karşı yapılan kısa bir savaş dışında, İsrailliler nadiren Filistinli militanlarla kafa kafaya çarpışmak zorunda kaldı. Çoğu insan için çatışma çoğu zaman gözden ve akıldan uzaktı.

İsrailliler Filistinliler hakkında endişelenmek yerine Batı'nın refah ve huzur rüyasını yaşamaya odaklanmaya başladı. Ocak 2010 ile Aralık 2022 arasında Tel Aviv'in silueti yüksek apartmanlar ve ofis kompleksleriyle dolarken İsrail'de emlak fiyatları iki kattan fazla arttı. Daha küçük kasabalar bu patlamaya uyum sağlamak için genişlediler. Teknoloji girişimcilerinin başarılı işletmeler kurması ve enerji şirketlerinin İsrail sularında açık deniz doğal gaz yatakları bulmasıyla ülkenin GSYİH'si yüzde 60'tan fazla büyüdü. Diğer hükümetlerle yapılan açık deniz anlaşmaları, İsrail yaşam tarzının önemli bir yönü olan yabancı seyahatleri ucuz bir metaya dönüştürdü. Gelecek parlak görünüyordu. Görünüşe göre ülke, Filistinlileri geride bırakmış ve bunu bir barış anlaşması için hiçbir şeyi -toprak, kaynaklar, fonlar- feda etmeden yapmıştı. İsrailliler hem pasta yemiş hem de pastadan pay almışlardı.

Ülke uluslararası alanda da gelişiyordu. Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama'nın iki devletli çözümü yeniden canlandırma ve Batı Şeria'daki İsrail yerleşimlerini dondurma yönündeki baskılarına kısmen Cumhuriyetçilerle ittifak kurarak karşı koydu. Netanyahu, Obama'nın İran'la nükleer anlaşma imzalamasını engelleyememiş olsa da Donald Trump'ın başkanlığı kazanmasının ardından Washington anlaşmadan çekildi. Trump ayrıca İsrail'deki Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdı ve yönetimi İsrail'in Golan Tepelerini Suriye'den ilhak etmesini tanıdı. Trump döneminde ABD, İsrail'in Bahreyn, Fas, Sudan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerini normalleştiren İbrahim Anlaşması'nı imzalamasına yardımcı oldu ki bu bir zamanlar İsrail-Filistin barış anlaşması olmadan imkansız görünen bir ihtimaldi. Uçak dolusu İsrailli yetkili, askeri şef ve turist Körfez şeyhliklerinin lüks otellerini ve Marakeş çarşılarını sık sık ziyaret etmeye başladı.

Netanyahu Filistin meselesini bir kenara bırakırken, İsrail'in iç kamuoyunu da yeniden şekillendirmeye çalıştı. Netanyahu 2015'te sürpriz bir şekilde yeniden seçildikten sonra, muhafazakâr bir devrimi ateşleme hayalini yeniden canlandırmak için sağcı bir koalisyon kurdu. Başbakan bir kez daha "elitlere" karşı söylenmeye başladı ve kendisine düşman ve destekçileri için fazla liberal olarak gördüğü eski düzene karşı bir kültür savaşı başlattı. 2018'de İsrail'i "Yahudi Halkının Ulus-Devleti" olarak tanımlayan ve Yahudilerin kendi topraklarında "kendi kaderini tayin etme" konusunda "eşsiz" bir hakka sahip olduğunu ilan eden büyük ve tartışmalı bir yasanın geçmesini sağladı. Bu yasa, ülkenin Yahudi çoğunluğuna öncelik tanıyor ve Yahudi olmayan halkını ikincilleştiriyordu.

Aynı yıl Netanyahu'nun koalisyonu çöktü. Ardından İsrail uzun bir siyasi krize sürüklendi ve ülke 2019 ile 2022 yılları arasında her biri Netanyahu'nun iktidarı için bir referandum niteliğinde olan beş seçime sürüklendi. Siyasi mücadelenin yoğunluğu, başbakana karşı açılan bir yolsuzluk davasıyla daha da arttı ve 2020'de ceza iddianamesiyle ve devam eden bir yargılamayla sonuçlandı. İsrail "Bibiciler" ve "Sadece Bibici olmayanlar" arasında bölündü. ("Bibi" Netanyahu'nun lakabıdır.) 2021'deki dördüncü seçimde Netanyahu'nun rakipleri nihayet onun yerine sağcı Naftali Bennett ve merkezci Yair Lapid liderliğinde bir "değişim hükümeti" kurmayı başardı. Koalisyonda ilk kez bir Arap partisi de yer aldı.

Buna rağmen Netanyahu'nun muhalefeti, iktidarının temel önermesine hiçbir zaman meydan okumadı: İsrail'in Filistin meselesini ele almadan başarılı olabileceği. İsrail için geleneksel olarak çok önemli bir siyasi konu olan barış ve savaş tartışması arka sayfa haberi haline geldi. Kariyerine Netanyahu'nun yardımcısı olarak başlayan Bennett, Filistin çatışmasını ülkenin yaşayabileceği "kıçtaki şarapnel parçasına" benzetti. O ve Lapid, Filistinliler karşısındaki statükoyu korumaya ve sadece Netanyahu'yu görevden uzak tutmaya odaklanmaya çalıştılar.

Elbette bu pazarlığın imkansız olduğu kanıtlandı. "Değişim hükümeti" 2022 yılında, Batı Şeria'daki yerleşimcilerin kendilerinden esirgenen medeni haklardan yararlanmasını sağlayan muğlak yasal hükümleri uzatmayı başaramayınca çöktü. Bazı Arap koalisyonu üyeleri için bu apartheid hükümlerini imzalamak çok fazla taviz vermek anlamına geliyordu.

Halen yargılanmakta olan Netanyahu için hükümetin çöküşü tam da umduğu şeydi. Ülke yeni bir seçime giderken, sağcılardan, ultra Ortodoks Yahudilerden ve sosyal açıdan muhafazakâr Yahudilerden oluşan tabanını güçlendirdi. İktidarı geri kazanmak için özellikle İsrail-Filistin çatışmasını hala varlık nedeni olarak gören Batı Şeria yerleşimcilerine ulaştı. Bu dindar Siyonistler, işgal altındaki toprakları Yahudileştirme ve İsrail'in resmi bir parçası haline getirme hayallerine bağlı kaldılar. Fırsat verilirse, topraklardaki Filistinli nüfusu kovabileceklerini umuyorlardı. Ariel Şaron'un başbakan olduğu 2005 yılında Yahudi yerleşimcilerin Gazze'den tahliyesini engelleyememişlerdi, ancak o tarihten bu yana geçen yıllarda, seküler müesses nizamın üyeleri özel sektörde para kazanmaya odaklanırken, İsrail ordusu, kamu hizmeti ve medyasındaki kilit pozisyonları yavaş yavaş ele geçirdiler.

Radikallerin Netanyahu'dan iki temel talebi vardı. Birincisi ve en bariz olanı Yahudi yerleşimlerini daha da genişletmekti. İkincisi ise hem Yahudi Tapınağı'nın hem de Kudüs'ün Eski Şehri'ndeki Müslüman camisi El Aksa'nın tarihi mekânı olan Tapınak Tepesi'nde daha güçlü bir Yahudi varlığı tesis etmekti. İsrail 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda bölgenin kontrolünü ele geçirdiğinden beri, burayı Arap yönetiminden çıkarmanın dehşet verici bir dini çatışmayı körükleyeceği korkusuyla Filistinlilere bölgede yarı özerklik verdi. Ancak İsrail aşırı sağı uzun zamandır bunu değiştirmeye çalışıyor. Netanyahu 1996'da ilk kez seçildiğinde, İkinci Tapınak dönemine ait kalıntıları ortaya çıkarmak için Aksa'ya bitişik bir yeraltı tünelindeki arkeolojik alanda bir duvar açarak Kudüs'teki Arap protestolarında şiddetli bir patlamaya yol açtı. 2000'deki ikinci Filistin intifadası da benzer şekilde, o dönemde Netanyahu'nun partisi Likud'un başkanı olarak muhalefet lideri olan Şaron'un Tapınak Tepesi'ne yaptığı bir ziyaretle tetiklendi.

Mayıs 2021'de şiddet yeniden patlak verdi. Bu kez baş provokatör, Yahudi teröristleri alenen kutlayan aşırı sağcı bir politikacı olan Itamar Ben-Gvir'di. Ben-Gvir, Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşimcilerin eski tapuları kullanarak bazı sakinleri kovduğu bir Filistin mahallesinde bir "parlamento ofisi" açmış, Filistinliler de buna tepki olarak kitlesel protestolar düzenlemişti. Yüzlerce göstericinin El Aksa'da toplanmasının ardından İsrail polisi cami yerleşkesine baskın düzenledi. Bunun sonucunda Araplar ve Yahudiler arasında çatışmalar patlak verdi ve hızla İsrail genelinde etnik olarak karışık kasabalara yayıldı. Hamas bu baskını bahane ederek Kudüs'ü roketlerle hedef aldı ve bu da İsrail'de daha fazla şiddete ve Gazze'de İsrail'in yeni bir misillemesine yol açtı.

Yine de İsrail ve Hamas'ın şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde yeni bir ateşkese varmasıyla çatışmalar sona erdi. Katar ödemelerini sürdürdü ve İsrail, Gazze Şeridi'nin ekonomisini iyileştirmek ve halkın çatışma arzusunu azaltmak için bazı Gazzelilere çalışma izni verdi. Hamas, İsrail'in 2023 baharında müttefiki Filistin İslami Cihad örgütünü vurmasına seyirci kaldı. Sınırdaki göreceli sessizlik IDF'nin güçlerini yeniden konuşlandırmasına ve muharip taburların çoğunu yerleşimcileri terörist saldırılara karşı koruyabilecekleri Batı Şeria'ya taşımasına olanak sağladı. 7 Ekim'de bu yeniden konuşlanmaların tam da Sinvar'ın istediği şey olduğu ortaya çıktı.

Bibi’nin darbesi

İsrail'de Kasım 2022'de yapılan seçimlerde Netanyahu iktidarı yeniden kazandı. Kurduğu koalisyon İsrail parlamentosundaki 120 sandalyenin 64'ünü alarak son zamanlardaki standartlara göre ezici bir üstünlük elde etti. Yeni hükümetin kilit isimleri, Batı Şeria yerleşimcilerini temsil eden milliyetçi bir dini partinin lideri olan Bezalel Smotrich ve Ben-Gvir'di. Ultra-Ortodoks partilerle birlikte çalışan Netanyahu, Smotrich ve Ben-Gvir otokratik ve teokratik bir İsrail için bir plan hazırladılar. Örneğin yeni kabinenin ilkeleri "Yahudi halkının tüm İsrail Toprakları üzerinde münhasır ve devredilemez bir hakka sahip olduğunu" ilan ediyor ve Filistinlilerin Gazze'de bile toprak taleplerini reddediyordu. Smotrich maliye bakanı oldu ve Yahudi yerleşimlerini genişletmek için büyük bir program başlattığı Batı Şeria'dan sorumlu oldu. Ben-Gvir, polis ve hapishaneleri kontrol etmek üzere ulusal güvenlik bakanı olarak atandı. Gücünü daha fazla Yahudi'nin Tapınak Tepesi'ni (el Aksa) ziyaret etmesini teşvik etmek için kullandı. Ocak ve Ekim 2023 arasında, yaklaşık 50.000 Yahudi Tapınak Tepesi'ni ziyaret etti ve bu rakam kayıtlardaki diğer tüm benzer dönemlerden daha fazlaydı. (2022 yılında Tapınak Tepesi'nde 35.000 Yahudi ziyaretçi vardı).

Netanyahu'nun radikal yeni hükümeti İsrailli liberaller ve merkezciler arasında öfke uyandırdı. Ancak Filistinlileri aşağılamak gündemlerinin merkezinde olsa da, bu muhalifler kabineyi kınarken işgal altındaki toprakların ve El Aksa'nın kaderini görmezden gelmeye devam etti. Bunun yerine büyük ölçüde Netanyahu'nun yargı reformlarına odaklandılar. Ocak 2023'te açıklanan bu yasa önerileri, resmi bir anayasası olmayan bir ülkede medeni ve insan haklarının koruyucusu olan İsrail Yüksek Mahkemesi'nin bağımsızlığını kısıtlayacak ve yürütme gücü üzerinde denge ve denetleme sağlayan yasal danışma sistemini ortadan kaldıracaktı. Tasarılar yasalaşmış olsalardı, Netanyahu ve ortaklarının otokrasi inşa etmesini çok daha kolaylaştıracak ve hatta onu yolsuzluk davasından bile kurtarabilecekti.

Yargı reformu tasarıları şüphesiz olağanüstü tehlikeliydi. Haklı olarak muazzam bir protesto dalgasına yol açtılar ve her hafta yüz binlerce İsrailli gösteri yaptı. Ancak Netanyahu'nun muhalifleri bu darbeye karşı çıkarken yine işgalle ilgisi olmayan bir meseleymiş gibi davrandılar. Her ne kadar yasalar kısmen İsrail Yüksek Mahkemesi'nin Filistinlilere sağlayacağı yasal korumayı zayıflatmak için hazırlanmış olsa da, göstericiler vatan haini damgası yemekten korktukları için işgalden ya da feshedilmiş barış sürecinden bahsetmekten kaçındılar. Aslında organizatörler, gösterilerde Filistin bayraklarının görünmesini engellemek için İsrail'in işgal karşıtı protestocularını bir kenara itmeye çalıştılar. Bu taktik başarılı oldu ve protesto hareketinin Filistin davası tarafından "lekelenmemesini" sağladı: Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sini oluşturan İsrailli Araplar gösterilere katılmaktan büyük ölçüde kaçındı. Ancak bu durum hareketin başarıya ulaşmasını zorlaştırdı. İsrail'in demografik yapısı göz önüne alındığında, merkez sol Yahudilerin bir hükümet kurmak istiyorlarsa ülkedeki Araplarla ortaklık kurmaları gerekiyor. Göstericiler İsrailli Arapların kaygılarını gayrimeşrulaştırarak Netanyahu'nun stratejisine hizmet ettiler.

Arapların dışarıda kalmasıyla, yargı reformları konusundaki mücadele Yahudiler arası bir mesele olarak devam etti. Göstericiler mavi ve beyaz Davut Yıldızı bayrağını benimsedi ve liderlerinin ve konuşmacılarının çoğu emekli üst düzey subaylardı. Protestocular askeri kimliklerini göstererek 1982'de Lübnan'ın işgalinden bu yana IDF'ye gölge düşüren prestij kaybını tersine çevirdi. Hava kuvvetlerinin hazırlığı ve savaş gücü için hayati önem taşıyan yedek pilotlar, yasaların kabul edilmesi halinde hizmetten çekilme tehdidinde bulundu. Kurumsal muhalefetin bir göstergesi olarak ordunun önde gelenleri Netanyahu'nun yedek pilotları disipline etmeleri yönündeki talebini reddetti.

IDF'nin başbakanla ters düşmesi şaşırtıcı değildi. Netanyahu uzun kariyeri boyunca ordu ile sık sık çatıştı ve en güçlü rakipleri Şaron, Rabin ve Barak gibi siyasetçi olan emekli generaller oldu. Netanyahu’nun acil savaş kabinesinin bir parçası yaptığı ancak sonunda ona meydan okuyup başbakanlığa geçebilecek Benny Gantz'dan bahsetmiyorum bile. Netanyahu uzun zamandır generallerin askeri açıdan güçlü ama diplomatik açıdan esnek bir İsrail vizyonunu reddediyor. Ayrıca çekingen, hayal gücünden yoksun ve hatta yıkıcı olarak gördüğü karakterleriyle de alay etti. Bu nedenle, Gallant'ın Mart 2023'te canlı yayında İsrail'deki çatlakların ülkeyi savunmasız bıraktığı ve savaşın yakın olduğu uyarısında bulunmasının ardından kendi savunma bakanı emekli general Yoav Gallant'ı kovması şok etkisi yaratmadı.

Gallant'ın kovulması spontane sokak protestolarına yol açtı ve Netanyahu onu görevine iade etti. (Savaşı birlikte yönetiyor olsalar bile, iki azılı rakip olarak kaldılar) Ancak Netanyahu Gallant'ın uyarısını görmezden geldi. Temmuz ayında İsrail'in baş askeri istihbarat analisti tarafından düşmanların ülkeyi vurabileceğine dair yapılan daha detaylı bir uyarıyı da görmezden geldi. Görünüşe göre Netanyahu bu tür uyarıların siyasi amaçlı olduğuna ve Tel Aviv'deki ordu karargahında görevde olan askeri şefler ile caddenin karşısında protesto gösterisi yapan eski komutanlar arasında zımni bir ittifakı yansıttığına inanıyordu.

Netanyahu'nun aldığı uyarılar çoğunlukla Hamas'a değil İran'ın bölgesel müttefik ağına odaklanıyordu. Hamas'ın saldırı planı İsrail istihbaratı tarafından bilinmesine ve grup IDF gözlem noktalarının önünde tatbikatlar yapmasına rağmen, üst düzey askeri ve istihbarat yetkilileri Gazze'deki düşmanlarının bunu yapabileceğini düşünemediler ve aksi yöndeki önerileri hasıraltı ettiler. 7 Ekim saldırısı kısmen İsrail bürokrasisinin bir başarısızlığıydı.

Yine de Netanyahu'nun aldığı istihbarat üzerine hiçbir ciddi görüşme yapmamış olması, siyasi muhalefetle ciddi bir uzlaşmaya varmayı ve ülkedeki çatlağı iyileştirmeyi reddetmesi gibi savunulamaz. Bunun yerine, ciddi uyarılara ve olası geri tepmelere aldırmadan yargı darbesine devam etmeye karar verdi. "İsrail birkaç Hava Kuvvetleri filosu olmadan da yapabilir" diye küstahça konuştu ve ekledi: “Ama bir hükümet olmadan asla."

Temmuz 2023'te, Netanyahu ve aşırı sağcı koalisyonu için bir başka zirve noktası olan ilk yargı yasası İsrail parlamentosundan geçti. (Sonunda Ocak 2024'te Yüksek Mahkeme tarafından iptal edildi.) Başbakan, ABD-Suudi savunma anlaşmasını da içeren üçlü bir anlaşmanın parçası olarak en zengin ve en önemli Arap devleti olan Suudi Arabistan ile bir barış anlaşması imzalanmasıyla yakında kendisini daha da yükselteceğine inanıyordu. Sonuç İsrail dış politikasının nihai zaferi olacaktı: İran ve bölgesel vekillerine karşı bir Amerikan-Arap-İsrail ittifakı. Netanyahu için bu, kendisini ana akıma sevdiren taçlandırıcı bir başarı olacaktı.

Başbakan kendinden o kadar emindi ki 22 Eylül'de BM Genel Kurulu kürsüsüne çıkarak İsrail'i merkeze alan "yeni Ortadoğu" haritasını tanıttı. Bu, Oslo anlaşmalarını imzaladıktan sonra bu ifadeyi ortaya atan rakibi Peres'e kasıtlı bir göndermeydi. Netanyahu konuşmasında "Daha da dramatik bir atılımın eşiğinde olduğumuza inanıyorum: Suudi Arabistan ile tarihi bir barış" diyerek övündü. Netanyahu Filistinlilerin hem İsrail hem de bölge için sonradan düşünülen bir konu haline geldiğini açıkça ifade etti. "Filistinlilere yeni barış anlaşmaları üzerinde veto hakkı vermemeliyiz" dedi. "Filistinliler Arap dünyasının sadece yüzde ikisi.”

İki hafta sonra Hamas saldırarak Netanyahu'nun planlarını alt üst etti.

Patlamadan sonra

Netanyahu ve destekçileri 7 Ekim'in suçunu kendisinden uzaklaştırmaya çalıştılar. Onlara göre Başbakan, Gazze'de şüpheli bir şeyler olduğuna dair son dakika uyarıları konusunda kendisini bilgilendirmeyen güvenlik ve istihbarat şefleri tarafından yanlış yönlendirildi (ancak bu kırmızı bayraklar bile küçük bir saldırı belirtisi ya da sadece gürültü olarak yorumlandı). Netanyahu'nun ofisi saldırıdan birkaç hafta sonra Twitter'da "Başbakan Netanyahu hiçbir koşulda ve hiçbir aşamada Hamas'ın savaş niyetleri konusunda uyarılmadı" diye yazdı. "Aksine, askeri istihbarat başkanı ve Şin Bet başkanı da dahil olmak üzere tüm güvenlik kademesinin değerlendirmesi Hamas'ın caydırıldığı ve bir anlaşma arayışında olduğu yönündeydi." (Daha sonra bu yazı için özür dilemiştir.)

Ancak askeri ve istihbari yetersizlik, her ne kadar iç karartıcı olsa da, başbakanı suçluluktan kurtaramaz ve bunun tek nedeni hükümetin başı olarak Netanyahu'nun İsrail'de olup bitenlerden nihai sorumluluk taşıması değildir. Savaş öncesi İsraillileri bölmeye yönelik pervasız politikası ülkeyi savunmasız hale getirerek İran'ın müttefiklerini parçalanmış bir topluma saldırmaya teşvik etti. Netanyahu'nun Filistinlileri aşağılaması radikalizmin gelişmesine yardımcı oldu. Hamas'ın operasyonuna “Aksa Tufanı" ismini vermesi ve saldırıları El Aksa'yı Yahudilerin ele geçirmesinden korumanın bir yolu olarak göstermesi tesadüf değildir. Müslümanların kutsal mekanını korumak, İsrail'e saldırmak ve IDF'nin karşı saldırısının kaçınılmaz korkunç sonuçlarıyla yüzleşmek için bir neden olarak görülüyordu.

İsrail kamuoyu Netanyahu'yu 7 Ekim'deki sorumluluktan aklamış değil. Başbakan'ın partisi anketlerde dibe vurdu ve hükümet parlamentoda çoğunluğu elinde tutmasına rağmen onaylanma oranı da düştü. Ülkenin değişim arzusu sadece kamuoyu araştırmalarıyla ifade edilmiyor. Militarizm her kesime geri döndü. Eski Netanyahu karşıtı organizatörler ülkenin güney ve kuzeyinden tahliye edilenlerle ilgilenme konusunda işlevsiz İsrail hükümetinin yerini alırken, Bibi karşıtı göstericiler protestolara rağmen yedek askerlik görevlerini yerine getirmek için harekete geçti. Birçok İsrailli, Ben-Gvir'in özel küçük silahların düzenlenmesini kolaylaştırma kampanyasının da yardımıyla tabanca ve saldırı tüfekleriyle silahlandı. On yıllar süren kademeli düşüşün ardından savunma bütçesinin yaklaşık yüzde 50 oranında artması bekleniyor.

Ancak bu değişiklikler, anlaşılabilir olsa da, değişim değil hızlanmadır. İsrail hala Netanyahu'nun yıllardır onu yönlendirdiği yolu takip ediyor. Kimliği artık daha az liberal ve eşitlikçi, daha çok etnik milliyetçi ve militarist. İsrail'deki her sokak köşesinde, halk otobüsünde ve televizyon kanalında görülen "Zafer için Birlik" sloganı, ülkenin Yahudi toplumunu birleştirmeyi amaçlıyor. Hızlı bir ateşkesi ve esir değişimini ezici bir çoğunlukla destekleyen Arap azınlığın protesto gösterileri düzenlemesi polis tarafından defalarca yasaklandı. Düzinelerce Arap vatandaşı, 7 Ekim saldırılarını desteklemese ya da onaylamasa bile, Gazze'deki Filistinlilerle dayanışmayı ifade eden sosyal medya paylaşımları nedeniyle haklarında yasal işlem başlatıldı. Bu arada birçok liberal İsrailli Yahudi, kendilerine göre Hamas'ın yanında yer alan Batılı meslektaşları tarafından ihanete uğramış hissediyor. Netanyahu'nun dini otokrasisinden uzaklaşmak için savaş öncesi tehditlerini yeniden gözden geçiriyorlar ve İsrailli emlak şirketleri, yurtdışında yaşadıkları artan anti-Semitizmden kaçmak isteyen yeni bir Yahudi göçmen dalgası bekliyorlar.

Ve tıpkı savaş öncesi dönemde olduğu gibi, neredeyse hiçbir İsrailli Yahudi Filistin sorununun barışçıl yollarla nasıl çözülebileceğini düşünmüyor. Geleneksel olarak barış arayışıyla ilgilenen İsrail solu artık neredeyse yok olmuş durumda. Netanyahu öncesi eski güzel İsrail'e nostalji duyan Gantz ve Lapid'in merkezci partileri, yeni militarist toplumda kendilerini evlerinde hissediyor gibi görünüyor ve barış için toprak müzakerelerini destekleyerek ana akım popülerliklerini riske atmak istemiyorlar. Sağ kesim ise Filistinlilere hiç olmadığı kadar düşmanca yaklaşıyor.

Netanyahu Filistin Yönetimi'ni Hamas'la bir tutuyor ve bu yazı yazıldığı sırada, böyle bir kararın iki devletli çözümü yeniden canlandıracağını bildiğinden, Filistin Yönetimi'nin savaş sonrası Gazze'nin yöneticisi olması yönündeki Amerikan önerilerini reddetti. Başbakanın aşırı sağcı dostları Gazze'yi insansızlaştırmak ve Filistinlileri başka ülkelere sürgün ederek ikinci bir Nekbe yaratmak ve böylece toprakları yeni Yahudi yerleşimlerine açık hale getirmek istiyor. Bu hayali gerçekleştirmek için Ben-Gvir ve Smotrich, Netanyahu'dan Gazze'de Filistinlileri yönetimde bırakacak bir savaş sonrası düzenleme tartışmasını reddetmesini ve hükümetin İsrailli rehinelerin daha fazla serbest bırakılması için müzakere etmeyi reddetmesini talep ettiler. Ayrıca İsrail'in Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria'daki Arap nüfusa yönelik yeni saldırılarını durdurmak için hiçbir şey yapmamasını sağladılar.

Eğer geçmiş emsal teşkil ediyorsa, ülke tamamen umutsuz değil. Tarih ilericiliğin geri gelebileceğini ve muhafazakarların etkisini kaybedebileceğini gösteriyor. Daha önceki büyük saldırılardan sonra İsrail kamuoyu başlangıçta sağa kaymış ancak daha sonra yön değiştirerek barış karşılığında toprak tavizlerini kabul etmişti. 1973'teki Yom Kippur Savaşı sonunda Mısır ile barışa yol açtı; 1987'de başlayan ilk intifada Oslo anlaşmalarına ve Ürdün ile barışa yol açtı; ve 2000'de patlak veren ikinci intifada Gazze'den tek taraflı çekilmeyle sona erdi.

Ancak bu dinamiğin tekrarlanma ihtimali zayıf. İsrail'in 1973'ten sonra Mısır veya cumhurbaşkanı gibi kabul ettiği bir Filistinli grup ya da lider yok. Hamas İsrail'i yok etmeye kararlı ve Filistin Yönetimi zayıf.

İsrail de zayıf: Savaş zamanındaki birliği şimdiden çatırdıyor ve çatışmalar azaldığında ülkenin daha da parçalanma ihtimali yüksek. Anti-Bibistler hayal kırıklığına uğramış Bibistlere ulaşmayı ve bu yıl erken seçime zorlamayı umuyor. Netanyahu da korkuları körükleyecek ve daha fazla direnecek. Ocak ayında rehinelerin yakınları parlamento toplantısını basarak hükümetten aile üyelerini serbest bırakmasını talep etmiş, bu da İsrailliler arasında ülkenin önceliğinin Hamas'ı yenmek mi yoksa kalan esirleri serbest bırakmak için bir anlaşma yapmak mı olması gerektiği konusundaki tartışmanın bir parçası olmuştu. Belki de üzerinde birlik sağlanan tek fikir, barış için toprak anlaşmasına karşı çıkmak. Yahudi İsraillilerin çoğu 7 Ekim'den sonra daha fazla toprak kaybının militanlara bir sonraki katliam için fırlatma rampası sağlayacağı konusunda hemfikir.

Nihayetinde İsrail'in geleceği yakın tarihine çok benzeyebilir. Netanyahu olsun ya da olmasın, "çatışma yönetimi" ve "çim biçme" devlet politikası olmaya devam edecek; bu da daha fazla işgal, yerleşim ve yerinden etme anlamına geliyor. Bu strateji, en azından 7 Ekim'in dehşetiyle yaralanmış ve yeni barış önerilerine sağır bir İsrail halkı için en az riskli seçenek gibi görünebilir. Ancak bu sadece daha fazla felakete yol açacaktır. İsrailliler Filistinlileri görmezden gelmeye ve onların isteklerini, hikayelerini ve hatta varlıklarını reddetmeye devam ederlerse istikrar bekleyemezler.

Dayan'ın asırlık uyarısından ülkenin çıkarması gereken ders budur. İsrail, yaşanabilir ve saygılı bir birlikte yaşam istiyorsa Filistinlilere ve birbirlerine el uzatmalıdır

Bu yazı toplam 1641 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
Aluf Benn Arşivi