1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Kabil hükümeti 100 Taliban mahkumunu daha serbest bırakacak
Kabil hükümeti 100 Taliban mahkumunu daha serbest bırakacak

Kabil hükümeti 100 Taliban mahkumunu daha serbest bırakacak

Afganistan'da Kabil hükümetinin 100 Taliban mensubunu daha serbest bırakması bekleniyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afganistan'da ABD ile Taliban arasında 29 Şubat'ta imzalanan anlaşma sonrası esir takası süreci gecikmeli de olsa devam ediyor.

Kabil hükümeti şimdiye kadar 550'ye yakın Taliban mensubunu serbest bırakırken, bugün akşam saatlerinde 100 Taliban üyesinin daha serbest kalması bekleniyor.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Pul-i Çarhi Hapishanesi'nden bırakılacak 100 mahkumla beraber Kabil hükümeti, Taliban ile ABD arasındaki anlaşma kapsamında serbest bırakacağı 5 bin Taliban üyesinin yaklaşık yüzde 10'luk bir kesimini bırakmış olacak.

Esir takası

Taliban ile ABD arasında yaklaşık 16 ay devam eden görüşmelerin ardından, 29 Şubat tarihinde Katar'ın başkenti Doha'da savaşı sona erdirecek anlaşmaya imza atılmıştı.

Anlaşma kapsamında ilk olarak Taliban ve Kabil hükümeti arasında kapsamlı bir esir takasının gerçekleşmesi öngörülüyordu.

ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmada esirlerin serbest bırakılmasına dair şu hüküm yer alıyordu:

"Birleşik Devletler tüm ilgili taraflar ile, tüm ilgili tarafların işbirliği ve onayıyla bir güven inşa edici tedbir olarak, savaş esirlerinin ve siyasi tutsakların süratle serbest bırakılması için bir plan üzerine derhal çalışmaya başlayacağını taahhüt eder. Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği mensubu beş bine kadar (5000) esir ve diğer tarafın bin (1000) esiri, Afganlar-arası görüşmelerin ilk günü olan 10 Mart 2020, Hicri ay takvimine göre 15 Recep 1441, Hicri güneş takvimine göre 20 Hût 1398 tarihinde serbest bırakılacaktır. İlgili taraflar müteakip  üç ay süresince geriye kalan tüm tutsakları serbest bırakma hedefindedir. Birleşik Devletler bu hedefi tamamlamayı taahhüt eder. Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği, serbest bırakılan tutsaklarının, bu anlaşmada zikredilen sorumluluklarla bağlı olacağını, böylece Birleşik Devletler ve müttefiklerine karşı bir tehdit teşkil etmeyeceklerini taahhüt eder."

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler