1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Kabil hükümeti 100 Taliban mahkumunu serbest bıraktı
Kabil hükümeti 100 Taliban mahkumunu serbest bıraktı

Kabil hükümeti 100 Taliban mahkumunu serbest bıraktı

Afganistan'da Kabil hükümetinin 100 Taliban mensubunu daha serbest bıraktığı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afganistan'da ABD ile Taliban arasında 29 Şubat'ta imzalanan anlaşma sonrası esir takası süreci gecikmeli de olsa devam ediyor.

Kabil hükümeti, Taliban'ın Ramazan Bayramı'nda 3 günlük ateşkes ilanına karşı esir takası sürecini hızlandırdı.

Afganistan’ın Pervan ilinde bulunan Bagram Cezaevi'nden 100 Taliban mensubu mahkum serbest bırakıldı.

Hükümet yetkilileri bununla birlikte, ateşkesin uzatılmasını ve doğrudan görüşmelerin hızlıca başlamasını umduklarını ifade etti.

Taliban'ın Siyasi Ofis Sözcüsü Suheyl Şahin dün yaptığı açıklamada, görüşmelerin başlaması için Doha'da imzalanan anlaşmanın uygulanması ve tüm esirlerin serbest bırakılması gerektiğini dile getirmişti.

Esir takası

Taliban ile ABD arasında yaklaşık 16 ay devam eden görüşmelerin ardından, 29 Şubat tarihinde Katar'ın başkenti Doha'da savaşı sona erdirecek anlaşmaya imza atılmıştı.

Anlaşma kapsamında ilk olarak Taliban ve Kabil hükümeti arasında kapsamlı bir esir takasının gerçekleşmesi öngörülüyordu.

ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmada esirlerin serbest bırakılmasına dair şu hüküm yer alıyordu:

"Birleşik Devletler tüm ilgili taraflar ile, tüm ilgili tarafların işbirliği ve onayıyla bir güven inşa edici tedbir olarak, savaş esirlerinin ve siyasi tutsakların süratle serbest bırakılması için bir plan üzerine derhal çalışmaya başlayacağını taahhüt eder. Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği mensubu beş bine kadar (5000) esir ve diğer tarafın bin (1000) esiri, Afganlar-arası görüşmelerin ilk günü olan 10 Mart 2020, Hicri ay takvimine göre 15 Recep 1441, Hicri güneş takvimine göre 20 Hût 1398 tarihinde serbest bırakılacaktır. İlgili taraflar müteakip  üç ay süresince geriye kalan tüm tutsakları serbest bırakma hedefindedir. Birleşik Devletler bu hedefi tamamlamayı taahhüt eder. Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği, serbest bırakılan tutsaklarının, bu anlaşmada zikredilen sorumluluklarla bağlı olacağını, böylece Birleşik Devletler ve müttefiklerine karşı bir tehdit teşkil etmeyeceklerini taahhüt eder."

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler