1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Taliban 40 mahkumu serbest bıraktı
Taliban 40 mahkumu serbest bıraktı

Taliban 40 mahkumu serbest bıraktı

Afganistan'da Taliban tarafından Kabil hükümeti güvenlik güçlerinden oldukları belirtilen 40 kişi serbest bırakıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Taliban Afganistan'ın kuzeyinde Kabil hükümeti mensuplarından 40 mahkumu serbest bıraktı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Afganistan'ın Kunduz ilinde, Taliban'ın elinde mahkum olarak bulunan 40 Kabil hükümeti mensubu serbest bırakıldı.

Taliban'ın Siyasi Ofis Sözcüsü Suheyl Şahin, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 40 mahkumun bugün öğleden sonra serbest bırakıldığını belirterek "İslam Emirliği, koronavirüs tehlikesi sebebiyle, mahkumların serbest bırakılması sürecini hızlandırmak istiyor." ifadesini kullandı.

 

Bununla birlikte Taliban, şimdiye kadar 80 Kabil hükümeti personelini serbest bırakmış oldu.

Afganistan'da barış çıkmazı

Afganistan'da 19 yıldır süren savaşı sona erdirmek için Taliban ile ABD arasında 29 Şubat'ta Katar'ın başkenti Doha'da bir anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşmada barış sürecinin ilk adımı olarak 10 Mart'ta esir takası ile birlikte Afganlar arası görüşmelerin başlaması kararlaştırılmıştı. Bu paralelde Kabil hükümeti 5 bin Taliban mensubunu, Taliban da bin Kabil hükümeti personelini serbest bırakacaktı.

ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmada esirlerin serbest bırakılmasına dair şu hüküm yer alıyordu:

"Birleşik Devletler tüm ilgili taraflar ile, tüm ilgili tarafların işbirliği ve onayıyla bir güven inşa edici tedbir olarak, savaş esirlerinin ve siyasi tutsakların süratle serbest bırakılması için bir plan üzerine derhal çalışmaya başlayacağını taahhüt eder. Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği mensubu beş bine kadar (5000) esir ve diğer tarafın bin (1000) esiri, Afganlar-arası görüşmelerin ilk günü olan 10 Mart 2020, Hicri ay takvimine göre 15 Recep 1441, Hicri güneş takvimine göre 20 Hût 1398 tarihinde serbest bırakılacaktır. İlgili taraflar müteakip  üç ay süresince geriye kalan tüm tutsakları serbest bırakma hedefindedir. Birleşik Devletler bu hedefi tamamlamayı taahhüt eder. Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği, serbest bırakılan tutsaklarının, bu anlaşmada zikredilen sorumluluklarla bağlı olacağını, böylece Birleşik Devletler ve müttefiklerine karşı bir tehdit teşkil etmeyeceklerini taahhüt eder."

Ancak Kabil hükümetinin yaşadığı iç anlaşmazlıklar ve Taliban'ın şartlarına yanaşmamaları süreci sekteye uğrattı.

Karşılıklı esir takasının anlaşmada belirtilen şekliyle gerçekleşmesi durumunda Taliban, ülkede Afganlar arası görüşmelere başlayacak.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler