1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Kadirov muhalifi Çeçen İsveç'te suikasta kurban gitti
Kadirov muhalifi Çeçen İsveç'te suikasta kurban gitti

Kadirov muhalifi Çeçen İsveç'te suikasta kurban gitti

Rus yanlısı Çeçen lider Ramazan Kadirov'un eleştirmenlerinden ve blog yazarı olan Tumso Abdurakhmanov'un, İsveç'te öldürüldüğü doğrulandı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov'un önde gelen muhaliflerinden Tumso Abdurakhmanov'un, İsveç'te öldürüldüğü açıklandı.

Muhalif ismin yakınları Radio Free Europe'a yaptıkları konuşmada, 1 Aralık'ı 2 Aralık'a bağlayan gece Abdurakhmanov'un vurularak öldürüldüğünü doğruladı.

İsveç hükümetinden konuya ilişkin bir açıklama yapılmadığı kaydedildi. Resmi olarak Abdurakhmanov'un kim tarafından öldürüldüğü bilinmiyor. Ancak daha önce birçok Çeçen muhalifi yurt dışında hedef alması sebebiyle saldırının arkasında Kadirov yönetiminin olabileceği düşünülüyor.

Çeçen muhalif oluşumlardan 1ADAT tarafından Telegram kanalı üzerinden yapılan açıklamada da, yapılan incelemeler sonucunda Abdurakhmanov'un vurularak öldürüldüğünün doğrulandığı bilgisi paylaşıldı. 1ADAT'a göre, Tumso'nun kardeşi Muhammed Abdurakhmanov ise şu anda İsveç koruması altında.

Son olarak Kavkaz.Realii'nin haberine göre, Çeçen muhalif Tumso Abdurakhmanov'a yönelik suikastın başarısızlıkla sonuçlandığı, Abdurakhmanov'un halen hayatta ve İsveç polisi koruması altında olduğu ifade edildi.

Rus vatandaşı iki Çeçen, Şubat 2020 yılında İsveç'te Tumso Abdurakhmanov'u öldürmeye teşebbüs etmişti. Ancak başarısız olan ikili, Ocak 2021 yılında adam öldürmeye teşebbüsten uzun dönemli hapis cezasına çarptırılmıştı.

Saldırı girişiminin faillerden Ruslan Mamayev, Çeçen yetkililerinin kendisine 50 bin euro vaadine karşılık onların emriyle harekete geçtiğini itiraf etmişti.

Kadirov yönetiminin birçok ülkede kendi iktidarına muhalif Çeçenleri hedef aldığı biliniyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler