Çeçen lider Kadirov: Birliklerim Ukrayna'da büyük kayıp verdi

Çeçen lider Kadirov: Birliklerim Ukrayna'da büyük kayıp verdi

Rusya yanlısı Çeçen lider Ramazan Kadirov, Ukrayna'nın güneyindeki Herson'da Çeçen birliklerin büyük kayıplar verdiklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en önemli müttefiklerinden Çeçen lider Ramazan Kadirov, Telegram'da yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Herson bölgesinde topçu bombardımanına maruz kalan Çeçen askerlerinden 23'ünün hayatını kaybettiğini 58'inin ise yaralandığını açıkladı. 

Kadirov, Rusya'nın ve kendisine bağlı birliklerin Ukrayna savaşındaki kayıpları konusunda nadir açıklamalarda bulunuyor. Bu nedenle "büyük kayıplar" yaşadıklarını belirtmesi dikkat çekiyor. 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin en önemli destekçilerinden biri olarak görülen Kadirov, vatandaşlarını savaş için seferber olmaya çağırırken birçok birliğini de Ukrayna'ya gönderdi.

Kadirov, geçtiğimiz günlerde 16 yaşındaki Akhmat, 15 yaşındaki Eli ve 14 yaşındaki Adem adlı üç oğlunun savaşmak için Ukrayna'daki cephelere gönderildiğini ileri sürmüştü.

Rus ordu yönetimini çok "yumuşak" kalmakla eleştiren Çeçen lider, Ukrayna'ya karşı nükleer silah kullanılmasını savunuyor. 

Ukraynalı kaynaklar bu hafta başında Ukrayna'nın güneyindeki bölgede bir Çeçen birliğinin sosyal ağlardaki fotoğraflarla yerini belli ettiğini ve bunun da topçu ateşiyle vurulmasına yol açtığını bildirmişti.

Putin: Nükleer silah kullanmaya ihtiyacımız yok

Rusya Devlet Başkanı Putin, perşembe günü bir forumda yaptığı konuşmada ülkesinin Ukrayna'da nükleer silah kullanma niyetinde olmadığını söylemişti.

"Ukrayna'ya yönelik nükleer saldırı düzenlemeye ihtiyacımız yok. Bunun ne siyasi ne de askeri anlamı var" diyen Putin, "Nükleer silah var olduğu sürece onu her zaman kullanma tehlikesi var. Bugünün nükleer tehditler ve nükleer silah kullanma olasılığı üzerindeki yaygaranın amacı ilkeldir" dedi. 

Batı'nın Rusya'yı "korkunç bir ülke" olarak gösterme çabaları olduğunu anlatan Putin, Kiev'in oluşturduğu "kirli bomba" hakkındaki özel servislerin verilerini kamuoyuna boşuna açıklamadıklarını söyledi.

Kaynak: Euronews

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.