1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Miçotakis: Türkiye ile savaşmayacağız
Miçotakis: Türkiye ile savaşmayacağız

Miçotakis: Türkiye ile savaşmayacağız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile ülkesi arasındaki anlaşmazlıkları Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşarak çözebileceğine inandığını söyledi. Miçotakis "Türkiye ile savaşmayacağız" dedi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile yaşanan sorunların diyalog yoluyla çözülebileceğine inandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşarak sorunların çözülebileceğine inandığını söyleyen Miçotakis iki komşu ülkenin savaşmayacağını belirtti.

"Yetişkinler gibi oturup konuşabilmeliyiz"

"Türkiye ile savaşmayacağız" diyen Miçotakis "Makul yetişkinler olarak Türkiye ile oturabilmeli ve başlıca anlaşmazlığımız olan Ege'de ve Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarının sınırları konusundaki anlaşmazlığımızı çözüme kavuşturabilmeliyiz" diye konuştu.

"Ege'nin coğrafyası nedeniyle bunun karmaşık bir konu olduğunu" belirten Miçotakis, Yunanistan'ın benzer anlaşmazlıkları İtalya ve Mısır ile çözüme kavuşturabildiğini söyledi. Arnavutluk ile de benzer bir anlaşmazlığı Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na taşımayı düşündüklerini ekledi.

"Oyunun kitabı konusunda anlaşmışsanız ve oyunun kitabı, sorunu uluslararası hukuka göre çözmenizi söylüyorsa komşularınızı gereksiz yere provoke etmezsiniz, iletişim kanallarını açık tutarsınız" diyen Miçotakis, "Dış politikayı iç gerekçelerle silahlandırmanın yararı olmaz. Bu genellikle iyi bir yaklaşım değildir çünkü bu şekilde kendi kamuoyunuzu zehirlemiş olursunuz" ifadelerini kullandı.

"Erdoğan ile çözüm imkansız değil"

Miçotakis, Türkiye'deki seçimlerle ilgili "Türkiye'den nasıl bir hükümet çıkacak bilmiyorum ama gerilimi düşürmek için yollar olduğuna, ortak çıkar bulunan konularda çalışabileceğimize, anlaşamadığımız konuların ne olduğu konusunda anlaşabileceğimize kesinlikle inanıyorum. Anlaşamadığımız konuların ne olduğu konusunda anlaştığımız takdirde dahi bunu medeni bir tarzda yapabiliriz" diye konuştu.

Miçotakis, "Erdoğan ile çok, çok zor anlar yaşandığını" söylemekle beraber "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir çözüm bulmanın imkansız olduğunu düşünmüyorum" ifadesini kullandı.

Davos'ta yaptığı konuşmada da bu konuya değinen Miçotakis, "Soruyorum, Yunan adalarının Türk anakarasına bir tehdit olduğuna makul bir şekilde inanan var mı yoksa Türk anakarasının Yunan adalarına bir tehdit oluşturduğuna inanmak mı daha gerçekçi?" dedi. Yunan Başbakan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 1974'te Kıbrıs'a harekat düzenleyerek Ada'nın kuzeyini "işgal ettiğini" ve bu harekat sonucunda Ada'nın bölündüğünü kaydetti.

Kaynak: DW Türkçe

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler