1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Pakistan Başbakanı İmran Han: ABD Usame bin Ladin'i şehit etti
Pakistan Başbakanı İmran Han: ABD Usame bin Ladin'i şehit etti

Pakistan Başbakanı İmran Han: ABD Usame bin Ladin'i şehit etti

Önceki iktidarı eleştiren İmran Han'ın Usame bin Ladin'den 'şehit' olarak bahsetmesi gündeme oturdu.

A+A-

Pakistan Başbakanı İmran Han, mecliste yürütülen bütçe görüşmeleri esnasında El Kaide'nin kurucu lideri Usame bin Ladin hakkında 'şehit edildi' ifadesini kullandı.

Kendilerinden önceki iktidarın dış politika stratejilerini eleştiren Han, ABD ile ortaklık yapmanın bir hata olduğunu ifade etti.

İmran Han ABD için, "Teröre karşı savaşta onlarla birlikte hareket ettik ancak onlar ülkemize girip -Usame bin Ladin'i- öldürdüler, onu şehit ettiler. Ülkemize karşı aşağılayıcı bir dil kullandılar, operasyonu bize haber dahi vermediler." ifadelerini kullandı.

Başbakan Han konuşmasında ABD için, "Onları terörle savaşta destekledik karşılığında bizi aşağıladılar" ifadelerini ekledi.

ABD, 2 Mayıs 2011 tarihinde Pakistan'ın Abbotabad bölgesinde Usame bin Ladin'e yönelik özel bir operasyon gerçekleştirmiş, operasyon sırasında Pakistan yöneyimi veya güvenlik güçleri hiçbir şekilde durumdan haberdar edilmemişti.

hh-005.jpg

İmran Han

ABD'nin özellikle Pakistan'a bağlı kabil bölgelerinde gerçekleştirdiği insansız hava aracı saldırılarında geçtiğimiz dönemde çok fazla sivilin yaşamını yitirdiği biliniyor. 

Han'ın Usame bin Ladin hakkındaki ifadeleri muhalefet tarafından tepkiyle karşılandı.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler