1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN SAVAŞI

  3. Pentagon'dan Taliban ile 'siyasi süreç' açıklaması
Pentagon'dan Taliban ile 'siyasi süreç' açıklaması

Pentagon'dan Taliban ile 'siyasi süreç' açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Asya ve Pasifikten Sorumlu Müsteşarı Randall Schriver, Afganistan'da Taliban ile yapılan görüşmelere dair açıklamada bulundu.

Sputnik
A+A-

Schiver, Washington'daki düşünce kuruluşu Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'nda yaptığı konuşmada, Afganistan hükümetinin Taliban ile yaptığı görüşmelerde gelinen nokta hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Taliban ile yapılacak görüşmelerin Afganistan'ın istikrarlı bir siyasi geleceğe kavuşmasının parçası olabileceğine işaret eden Schiver, "Siyasi sürecin ilerlediğine dair bir takım işaretler görüyoruz. (Afganistan Devlet Başkanı) Eşref Gani başka bir ateşkes için yollar arıyor, Taliban'ın bu ateşkese yanaşıp yanaşmayacağını göreceğiz" ifadesini kullandı.

Washington yönetiminin Pakistan'a da bu konuda baskı yaptığını belirterek, "Taliban'ı müzakere masasına gelmeye teşvik ve ikna etmek ve bu konuda baskı uygulamak için Pakistan'ın yardımına ihtiyaç duyduğumuz şüphesiz." görüşünü paylaştı.

Schiver, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in Hindistanlı mevkidaşı Nirmala Sitharaman ile 6 Eylül'de bir araya geleceğini anımsatarak, iki liderin gündeminde Afganistan'daki krize çözüm bulmak da olacağını belirtti.

Afganistan Devlet Başkanı Gani, şubatta başkent Kabil'de düzenlenen 'Kabil Süreci' konferansında, ülkede 16 yılı aşkın devam eden çatışmaları sonlandırmak amacıyla yapılması planlanan barış müzakerelerinin önünü açmak için Taliban'ı meşru siyasi grup olarak tanıma önerisi yapmıştı.

Gani, Taliban ile koşulsuz barış görüşmeleri önerisinde bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler