1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Ruhani: İran nükleer anlaşmaya uymaya hazır
Ruhani: İran nükleer anlaşmaya uymaya hazır

Ruhani: İran nükleer anlaşmaya uymaya hazır

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin nükleer anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olduğunu söyledi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, diğer tarafların da taahhütlere uymaları halinde İran’ın, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olduğunu söyledi.

Söz konusu açıklama, Ruhani’nin ofisinden, İran Cumhurbaşkanı Tahran’da, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’le görüşmesinin ardından yapıldı.

Açıklamada Ruhani’nin yeni bir durum ortaya çıkmaması halinde İran’ın uluslararası nükleer denetçilerle işbirliği yapmaya devam edeceğini söylediği belirtildi. Ancak yeni durumdan kastın ne olduğu konusunda detay paylaşılmadı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018 yılında ABD'yi İran Nükleer Anlaşması’ndan çekmesine karşın İngiltere, Fransa ve Almanya İran’ı nükleer anlaşmada tutma konusunda çaba sarf ediyor. Bu ülkeler dışında anlaşmada Rusya ve Çin’in de imzaları bulunuyor.

İran General Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmeyeceğini duyurmuştu.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler