1. HABERLER

  2. FİLİSTİN

  3. Rusya: İsrail işgal altındaki Batı Şeria'da orantısız güç kullanıyor
Rusya: İsrail işgal altındaki Batı Şeria'da orantısız güç kullanıyor

Rusya: İsrail işgal altındaki Batı Şeria'da orantısız güç kullanıyor

Rusya'nın Birleşmiş Milletler misyonu kıdemli danışmanı Evgeny Varganov İsrail'in Filistin'deki tutumuna dair açıklamalarda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-
(Fotoğraf: İsrail Savunma Kuvvetleri)

Rusya, İsrail'i işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlere karşı "orantısız güç kullanmakla" suçladı.

Birleşmiş Milletler'in New York'taki toplantısında konuşan Rusya'nın BM misyonu kıdemli danışmanı Evgeny Varganov, yüksek dozda süregelen çatışmaların yalnızca abluka altındaki Gazze Şeridi'nde değil Batı Şeria'da da devam ettiğini kaydederek, bunlara sebep olan asıl unsur olarak İsrail'in askeri operasyonlarındaki orantısız güç kullanımını işaret etti.

Filistinlilere ait evlerin yıkılması ve tarım arazileri dahil özel mülklere el konularak İsrail'in kamu malı haline getirilmesini Moskova yönetiminin endişeyle karşıladığını söyleyen Varganov, yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin genişletilmesine de dikkat çekti.

Öte yandan İbrahim Anlaşmaları meselesine değinen Varganov, bilhassa Batılı ülkelerin farklı metodları ortaya koyarak siyasi süreci aşmaya çalıştığının farkında olduklarının ve bunu reddetmelerinin yanı sıra Filistin sorununu masaya yatırmadan Arap-İsrail ilişkilerinin normalleşmesini teşvik etme girişimlerini verimsiz bulduklarını kaydetti.

Varganov ayrıca ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını reddetti.

Kaynak: Mepa News

whtspp.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler