1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Rusya ve Esed rejimi ateşkese rağmen İdlib'e saldırı hazırlığında
Rusya ve Esed rejimi ateşkese rağmen İdlib'e saldırı hazırlığında

Rusya ve Esed rejimi ateşkese rağmen İdlib'e saldırı hazırlığında

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin, 5 Mart'ta ilan edilen ateşkese rağmen İdlib'e saldırı düzenleme hazırlığında olduğu bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin, 5 Mart'ta ilan edilen ateşkese rağmen İdlib'e saldırı düzenleme hazırlığında olduğu bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Rusya ve Esed rejimi güçleri, İdlib genelinde muhaliflere yönelik saldırıya geçmek üzere hazırlık yapıyor. Hazırlıklar kapsamında bazı bölgelerde lojistik faaliyetler yürütülüyor.

Bölge kaynakları buna ek olarak, İdlib güneyindeki Maret el Numan ve Kafranbel'de konuşlu rejim güçlerinin, Cebel Zaviye'de muhaliflerin kontrolündeki Bera, Fatira, Belyun ve Kefr Uveyd yerleşimlerini bombaladığını aktardı.

İdlib'in Serakib'de konuşlanmış olan rejim güçleri ise, Serakib kuzeyinde bulunan Afes'i top ve füzelerle hedef aldı.

Ne olmuştu?

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 17 Mart'ta yaptığı açıklamada İdlib’deki muhalif grupların ‘ateşkesi yeniden toparlanmak ve silahlanmayı artırmak için kullandığını ve hükmet güçlerine ait mevzilere yeniden karşı operasyonlar düzenlediğini’ iddia etmişti.

Rusya tarafından yapılan açıklamalar, Rusya'nın sivil alanlara yönelik başlatacağı yeni saldırı dalgasını meşrulaştırma girişimi olarak yorumlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin 5 Mart’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlediği zirvede, İdlib’de gerginliğin düşürülmesi hedefiyle ateşkesin uygulanması, ortak devriyelerin yapılması ve müşterek koordinasyon merkezinin kurulması yönünde kararlar almıştı.

Rusya'nın İdlib'de siyasi ve askeri amaçlarını ateşkes yoluyla gerçekleştirememesi halinde İdlib'de sivillere yönelik yeni bir saldırı dalgası başlatabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler