1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Şii lider Sadr'dan milis gruplara çağrı: ABD-İran krizi bitti saldırıları durdurun
Şii lider Sadr'dan milis gruplara çağrı: ABD-İran krizi bitti saldırıları durdurun

Şii lider Sadr'dan milis gruplara çağrı: ABD-İran krizi bitti saldırıları durdurun

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ABD Başkanı Donald Trump’ın konuşması sonrasında İran ile krizin bittiğini söyledi.

A+A-

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Hem İran hem de ABD tarafından yapılan 'gerginliği azaltıcı' açıklamaların ardından İran ile krizin sona erdiğini ve milis gruplarına saldırı yapmamaları çağrısında bulunduğunu söyledi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan din adamı, yaptığı açıklamada, önümüzdeki 15 gün içinde ülkenin egemenliğini ve bağımsızlığını koruyabilecek yeni güçlü bir Bağdat hükümetinin kurulması adına erken seçim yapılması gerektiğini belirterek, Iraklıların ülkedeki yabancı askeri varlığı da sonlandırması gerektiğini dile getirdi.

Açıklamada, “Kriz sayfası, İran devleti ve özellikle Trump'ın açıklamaları sonrasında kapandı” ifadesini kullanan Sadr ayrıca, Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye ABD hedeflerine karşı askeri seçeneği kullanma konusunda sabırlı davranma çağrısında bulundu.

"ABD'nin Irak'ta varlığı son bulsun"

Sadr, dış müdahalelere karşı sabırlarının tükenmek üzere olduğunu belirterek, ABD’nin ülkedeki varlığı ve nüfuzunun sonlandırılmasını istediğini ifade etti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler