1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Suudi Arabistan altı İslam alimini daha idam edecek"
"Suudi Arabistan altı İslam alimini daha idam edecek"

"Suudi Arabistan altı İslam alimini daha idam edecek"

Suudi Arabistan yönetiminin aralarında Süleyman el Ulvan ve Abdülaziz el Tarifi’nin de bulunduğu altı ünlü ismi daha idam etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suudi Arabistan yönetiminin Selman el Avde, Avad el Karni ve Ali el Ömeri’nin ardından, aralarında Süleyman el Ulvan ve Abdülaziz el Tarifi’nin de bulunduğu altı ünlü ismi daha idam etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Ramazan ayının ardından Suudi Arabistan'ın ünlü İslam alimleri Selman el Avde ile Avad el Karni ve Ali el Ömeri’yi idam edeceği haberlerinin yayılmasının ardından bu isimleri altı ismin daha takip edeceği öne sürüldü.

Yurt dışındaki Suudi yönetimi muhaliflerinin ülke içerisindeki kaynaklara dayandırdıkları bilgilere göre, Suudi yönetimi ülkedeki tutuklu İslam alimlerinden Süleyman el Ulvan, Abdulaziz el Tarifi, Ali el Hudayr, Ahmed el Halidi, Nasır el Fahd ve Velid el Sinani’yi de idam etmeye hazırlanıyor.

Söz konusu altı ismin tutuklanması, Eylül 2017’de tutuklanan Selman el Avde, Avad el Karni ve Ali el Ömeri'nin tutuklanmasından önceye dayanıyor.

İslam dünyasındaki tanınırlıkları sebebiyle özellikle Selman el Avde, Avad el Karni, Süleyman el Ulvan ve Abdülaziz el Tarifi’nin muhtemel idamlarının, ülke içinde ve dışında büyük tepkilere sebep olacağı tahmin ediliyor.

Suudi Arabistan’da 30 binden fazla siyasi tutuklunun olduğu tahmin ediliyor.

İdam edileceği iddia edilen isimler kimdir?

Velid el Sinani (1965-) 

1995’te Suudi yönetimine eleştirileri sebebiyle tutuklanan ve o zamandan itibaren kesintisiz olarak hapiste tutulan Velid el Sinani aynı zamanda Suudi Arabistan’ın en uzun süredir hapiste olan tutuklusu. Hakkında 24 yıldır mahkeme süreci işletilmeyen Sinani, resmi olarak suçlanmaksızın ve dolayısıyla bir cezaya çarptırılmaksızın hapiste bulunuyor.

2013’te Suudi Arabistan medyasının hapiste Sinani ile yaptığı röportaj büyük ses getirmişti:

Ali el Hudayr (1954-), Nasır el Fahd (1969-) ve Ahmed el Halidi (1964-) 

Üç isim de Mart 2003’te Irak’ın işgalinde Suudi yönetiminin ABD’ye desteğini eleştiren bildiriye ve hemen ardından ABD’nin talebiyle Suudi yönetiminin pek çok Suudi vatandaşı için yakalama kararını eleştiren 1 Mayıs 2003 tarihli bildiriye imza attıkları için Mayıs 2003’te tutuklandılar. Bu tarihten itibaren 16 yıldır kesintisiz olarak hapisteler.

Uzun yıllar haklarında hukuki bir süreç yürütülmeden hapiste tutulan bu isimler hakkında 2014 yılında iddianameler hazırlandı. Peşi sıra ilk mahkemelerinde Fahd 31 yıl, Hudayr 23 yıl, Halidi 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Süleyman el Ulvan (1969-)

Ülkesinde ve uluslararası anlamda tanınan bir İslam alimi olan ve hadis alanındaki çalışmalarıyla bilinen Süleyman el Ulvan, Suudi yönetimini eleştirdiği ve övmediği gerekçesiyle Nisan 2004’te tutuklandı. Hakkında hukuki bir süreç işletilmeksizin süren tutukluğunda ağır bir şekilde hastalandı. Serbest bırakılması için yürütülen geniş çaplı sosyal medya kampanyasının Arap Baharı’nın yaşandığı dönemde Suudi Arabistan yönetimini endişelendirmesi üzerine Aralık 2012’de serbest bırakıldı. Ekim 2013’te 15 yıl hapis cezasın çarptırıldı, Aralık 2013’te tutuklandı. Ulvan halen hapiste bulunuyor.

Abdülaziz el Tarifi (1976-)

Önceleri sadece hadis alanındaki çalışmalarıyla bilinen Abdülaziz et-Tarifi, 2010 yılından itibaren sık sık televizyon programlarına katılıp sosyal ve siyasi meselelere de sık sık değinerek sadece Suudi Arabistan’da değil tüm İslam dünyasında tanınırlığa kavuşmuştu. Suudi yönetimini eleştirmesi nedeniyle Nisan 2016’da tutuklandı. Hakkında henüz resmi bir suçlama veya başlatılmış yargı süreci bulunmuyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler