Suudi Arabistan: Libya konusunda Mısır'a destek verilmeli

Suudi Arabistan: Libya konusunda Mısır'a destek verilmeli

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı uluslararası toplumdan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin Kahire Deklarasyonu'na yanıt vermesini istedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı uluslararası toplumdan, Libya konusunda sorumluluklarını yerine getirmesini ve Abdulfettah es-Sisi'nin Libya'daki iç savaşın son bulması için 6 Haziran'da açıkladığı Kahire Deklarasyonu'na yanıt vermesini istedi.

Bakanlıktan Pazar günü yapılan açıklamada, Libya'daki soruna kapsamlı bir çözüm bulunmasını ve ülkede güvenliğin sağlanmasını amaçlayan inisiyatife Suudi Arabistan'ın da destek verdiği hatırlatıldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı; Libya'nın kurumlarının yeniden tesis edilmesini, "terörizmin ve radikal görüşlere sahip milislerin" ortadan kaldırılmasını ve "bölgedeki terörizmi alevlendiren" yasa dışı yabancı müdahalelerin son bulmasını istedi.

Kahire Deklarasyonu'nda Libya'da ateşkes ilan edilmesi ve "yabancı milislerin ülkeyi terk etmesi" çağrısı yapılmıştı. Deklarasyonda yeni bir Temsilciler Meclisi ve Başkanlık Konseyi seçilmesi çağrısı da yer almıştı.

Mısır, Libya'da Halife Hafter'in destekçilerinden.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan'dan oluşan Türk heyet, Çarşamba Libya'nın başkenti Trablus'a gitmiş ve Birleşmiş Milletler'in meşru kabul ettiği Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) temsilcileri ve Başbakan Fayiz es-Serrac'la görüşmüştü.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.