1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Taliban ABD'nin Afganistan'dan Mayıs ayında çekilmesi konusunda geri adım atmıyor
Taliban ABD'nin Afganistan'dan Mayıs ayında çekilmesi konusunda geri adım atmıyor

Taliban ABD'nin Afganistan'dan Mayıs ayında çekilmesi konusunda geri adım atmıyor

Taliban ile ABD arasındaki diplomatik görüşmelerde hareket, Amerikan askerlerinin ülkeden Mayıs ayında tamamen çekilmesi konusunda herhangi bir geri adım atılmayacağını bildirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Taliban ile ABD arasındaki diplomatik görüşmelerde hareket, Amerikan askerlerinin ülkeden Mayıs ayında tamamen çekilmesi konusunda herhangi bir geri adım atılmayacağını bildirdi.

Diplomatik kaynakların aktardığı bilgilere göre geçtiğimiz gün akşam saatlerinde Katar'ın başkenti Doha'da taraflar arasında bir görüşme gerçekleştirdi. Taliban tarafını hareketin Siyasi Ofis Şefi Molla Birader Ahund ve heyetinin temsil ettiği görüşmeye ABD'yi temsilen, Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ve heyeti katıldı.

Görüşmede ülkedeki son durum ve Doha Anlaşması'nın uygulanma süreci ele alındı. Taliban, ABD'nin ülkeden Mayıs ayında çekilmesi gerektiği üzerinde durdu. Görüşmede aynı zamanda Taliban esirlerinin serbest bırakılması ve Taliban'ın yaptırım listelerinden çıkarılması da müzakere edildi.

"Taliban'dan geri adım yok"

ABD'nin görüşmelerde Joe Biden yönetimi tarafından sürecin uzatılmasına dair teklifleri Taliban'a ilettiği de ifade edildi.

Biden yönetimi Taliban ile, Afganistan'dan çekilme süreçlerinin ileri bir tarihe ertelenmesi konusunda müzakere etme arayışındaydı.

Ancak Taliban'ın yapılan görüşmelerde bu konuda geri adım atmadığı ve ABD'nin Mayıs ayı başında ülkeden tamamen çekilmesini beklediği belirtildi.

Doha Anlaşması ve ABD'nin çekilme süreci

ABD ile Taliban arasında 29 Şubat 2020 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında, ABD ülkedeki askerlerini çekmeye başladı.

2020 Haziran ayı ortasında ABD, Afganistan'daki askerlerinin sayısını 8 bin 600 civarına düşürdü.

Temmuz ortasında ise ABD, anlaşma kapsamında Hilmend, Uruzgan, Paktika ve Lağman vilayetlerinde bulunan toplam 5 büyük askeri üssü kapatmıştı.

15 Ocak tarihinde ABD Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500'e düşürdü.

Anlaşma imzalandığı dönemde ABD'nin ülkede yaklaşık 13 bin askeri bulunuyordu.

Anlaşmadaki hükümler

ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmada, ABD ülkeden 14 ay içerisinde çekileceğini taahhüt etmişti.

Bu kapsamda ABD'nin 2021 yılı Mayıs ayına kadar ülkeden çekilmesi gerekiyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler