1. HABERLER

  2. DOĞU AFRİKA

  3. Tigray güçleri ağır silahlarını Etiyopya ordusuna teslim etti
Tigray güçleri ağır silahlarını Etiyopya ordusuna teslim etti

Tigray güçleri ağır silahlarını Etiyopya ordusuna teslim etti

Etiyopya'da merkezi yönetimle barış anlaşması imzalayan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin (THKC) ağır silahlarını orduya teslim ettiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Etiyopya'da merkezi yönetimle barış anlaşması imzalayan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin (THKC) ağır silahlarını orduya teslim ettiği bildirildi.

THKC Sözcüsü Getachew Reda, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, barış anlaşması çerçevesinde ağır silahların Afrika Birliği gözlem heyetine devredildiğini ifade etti.

THKC ile Etiyopya merkezi yönetimine bağlı ordu arasındaki çatışmalar 2 yılın ardından barış anlaşmasıyla sonlanmıştı.

Kasım 2022'de imzalanan anlaşmayla birlikte THKC silahsızlanmayı kabul etmiş, Addis Ababa yönetimi de grubun "terör listesinden" çıkartılacağını açıklamıştı.

Tigray savaşı

Tigray Savaşı 4 Kasım 2020'de Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde "Tigray Halk Kurtuluş Cephesi" grubuyla Etiyopya merkezi ordusu arasında ilk çatışmaların patlak vermesiyle başladı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, ilk günden itibaren bu çatışmaları 1991'den beri "şımarıklık yapan" Tigraylara bir ders verip "Tigray bölgesinde kaybolan devlet otoritesini yeniden sağlama fırsatı" olarak gördü. Sert mesajlar verdi ve Etiyopya ordusunu bölgeye karşı harekete geçirdi.

5 Kasım 2020'de Etiyopya ordusu yaklaşık 7,2 milyon nüfuslu Tigray bölgesine kapsamlı taarruza geçti ve şiddetli bir çatışma süreci başladı.

Etiyopya ordusu öncelikle 1991'den bu yana ülkenin etnik temeli federatif yapısının bir parçası olarak bölgeyi yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin kontrolünde bulunan Mekelle şehrine yöneldi.

Yaklaşık 330 bin nüfusa sahip olan Mekelle şehri 17-28 Kasım 2020'de süren kanlı çarpışmalarla Etiyopya ordusunca ele geçirilmişti.

2021 yazında Etiyopya merkezi yönetim ordusunu Tigray Bölgesi'nde yenip bölgenin merkezi Mekelle şehrini yeniden ele geçiren Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, taleplerinin tümünü kabul ettirebilmek ve mevcut Etiyopya Hükümeti'ni devirebilmek için Amhara Bölgesi'ne girdi ve bu bölgede tüm Etiyopya'nın başkenti olan Addis Ababa yönünde ilerlemeye başlamıştı.

Ancak Etiyopya merkezi yönetimine bağlı ordu güçleri daha sonra Mekelle'yi ele geçirmeyi başardı. Kasım 2022'de imzalanan anlaşmayla THKC yenilgiyi resmen kabul etmiş oldu.

katki.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler