1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Trump azledilecek mi?
Trump azledilecek mi?

Trump azledilecek mi?

ABD Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar, 2020 yılında yapılacak seçimleri etkileme amacıyla yabancı liderlere karşı makamını kullanmakla suçladıkları Başkan Donald Trump aleyhine başlattıkları azil soruşturması raporunu tamamladı.

A+A-

ABD Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde bulunduran Demokratlar, 2020 yılında yapılacak seçimleri etkileme amacıyla yabancı liderlere karşı makamını kullanmakla suçladıkları Başkan Donald Trump aleyhine başlattıkları azil soruşturması raporunu tamamladı.

Azil soruşturmasında aktif rol oynayan İstihbarat Komitesi azil soruşturmasını resmi olarak Eylül ayında başlatmıştı. Komite yayınladığı raporda başkanın bu sürece de müdahale etmeye çalıştığını belirtti. Raporda, "Başkan Trump'ın kendisini ikinci defa seçtirebilmek için iki siyasi içerikli soruşturma açtırma planıyla ABD'nin Ukrayna politikasını alt üst etmiş, ulusal güvenliğimizi tehlikeye atmıştır" denildi.

İstihbarat Komitesinin ardından konuyu ele alacak olan Adalet Komitesi işlemlerine çarşamba günü başlayacak.

Trump azledilecek mi?

Sürecin sonunda azil suçlamasının Temsilciler Meclisi genel kurulunda da kabul edilmesi halinde Cumhuriyetçiler tarafından kontrol edilen Senato'da bir yargılama yapılacak ve Senatörlerin en az üçte ikisinin de Trump'ı suçlu bulması halinde başkan görevinden azledilecek.

Soruşturmanın merkezinde Trump'ın başkanlık yetkilerini kötüye kullanarak Ukrayna'ya muhtemel rakibi Joe Biden ile ilgili soruşturma açması için baskı yapması yer alıyor. Trump görevi kötüye kullanma iddialarını reddederek Demokratları azil sürecini kullanarak 2016 seçim sonuçlarının intikamını almaya çalışmakla suçluyor.

Oturumlar sırasında halen görevde olan ve olmayan ABD'li yetkililer Ukrayna'ya yapılması gereken bir askeri yardımın dondurularak söz konusu soruşturmaları açması için baskı unsuru olarak kullanıldığını ifade etti.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler