1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Trump Irak ve Afganistan'dan daha fazla asker çekecek
Trump Irak ve Afganistan'dan daha fazla asker çekecek

Trump Irak ve Afganistan'dan daha fazla asker çekecek

ABD Başkanı Trump'ın Irak ve Afganistan'dan asker çekme konusunda açıklama yapması bekleniyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Trump'ın Kuzey Carolina ziyareti dönüşünde başkanlık uçağında bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili gazetecilerle konuştu.

Yetkili, Irak'tan daha fazla Amerikan askerinin çekilmesi konusunda Trump'ın bugün bir açıklama yapmasının beklendiğini ifade ederek, önümüzdeki günlerde Afganistan konusunda da bir açıklama yapılacağını söyledi.

Daha önce Irak'ta bulunan askerlerini geri çekmek istediğini açıklayan Trump, Ağustos ayında Irak Başbakanı Mustafa el Kazimi ile yaptığı görüşmede bu açıklamaya bir tarih belirtmeksizin atıfta bulunmuştu.

Görüşme öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada Trump, "Askerlerimizi Irak'tan hızlı bir şekilde çıkarıyoruz. ABD'nin orada kalmak zorunda olmadığı günü sabırsızlıkla bekliyorum." demişti.

ABD'nin Irak'ta konuşlandırılmış yaklaşık 5 bin 200 askeri bulunuyor.

Trump'ın Afganistan'da Taliban ile yapılan anlaşma çerçevesinde bu ükedeki asker sayısını da 4 binin altına düşürmesi ve uygulanması halinde, kademeli bir çekilme başlatması bekleniyor.

Kaynak: Mepa news

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler