1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. "Türkiye İdlib'e hava savunma sistemleri konuşlandırdı"
"Türkiye İdlib'e hava savunma sistemleri konuşlandırdı"

"Türkiye İdlib'e hava savunma sistemleri konuşlandırdı"

Türk Silahlı Kuvvetleri, Korkut, HAWK-21, Atılgan ve HİSAR-O'nun bazı parçalarını İdlib sahasına konuşlandırdı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Korkut, HAWK-21, Atılgan ve HİSAR-O'nun bazı parçalarını İdlib sahasına konuşlandırdı.

Türk medyasında yer alan haberlere göre, M4 ve M5 karayollarının kuzey bölgesindeki askeri varlığını güçlendirmeye devam eden TSK, bölgeye hava savunma ve radar sistemleri konuşlandırdı.

Bölgede 4 bine yakın askeri araç ve 10 bin asker olduğu ifade edilirken, bölgeye konuşlandırılan kısa ve orta menzilli sistemlerin Esed rejimi için caydırıcı bir varlık teşkil edeceği ifade edildi.

Daha önce bölgeye kaideye monteli Stinger hava savunma füze sistemleri de sevk edilmişti.

Saldırı beklentisi

İdlib'in güneyinde Rusya ve İran destekli güçlerin sevkiyatları bir süredir devam ediyor. Bölgede Lübnanlı Hizbullah milisleri, Dördüncü Tugay ve Cumhuriyet Muhafızları varlıklarını yoğunlaştırmış durumda.

Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ) ve diğer gruplar da, İdlib kırsalının güneyi ve Gab Ovası'ndaki temas noktalarını güçlendiriyor.

Aynı şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri de (TSK) İdlib'in güney kırsalı ve Zaviye Dağı’ndaki varlıklarını güçlendirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin, İdlib'de 2019 yılı sonunda başlayan çatışmaları sona erdirmek için, 5 Mart’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen zirvede, İdlib’de gerginliğin düşürülmesi hedefiyle ateşkesin uygulanması, ortak devriyelerin yapılması ve müşterek koordinasyon merkezinin kurulması yönünde kararlar almıştı.

Bölgede Türkiye ve Rusya arasında ortak devriyeler devam ediyordu.

Rusya'nın İdlib'de siyasi ve askeri amaçlarını ateşkes yoluyla gerçekleştirememesi halinde İdlib'de sivillere yönelik yeni bir saldırı dalgası başlatabileceği ifade ediliyordu.

Kaynak: Mepa News

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler