Türkiye'nin Somali ordusuna verdiği MPT-76'lar Eş Şebab'ın eline geçti

Türkiye'nin Somali ordusuna verdiği MPT-76'lar Eş Şebab'ın eline geçti

Doğu Afrika’daki El Kaide yapılanması olan Eş Şebab, geçtiğimiz gün dolaşıma soktuğu propaganda videolarından birinde savaşçılarının Türk yapımı MPT-76 piyade tüfeğine sahip olduğunu gösteren pozlara yer verdi.

Doğu Afrika’daki El Kaide yapılanması olan Eş Şebab, geçtiğimiz gün dolaşıma soktuğu propaganda videolarından birinde savaşçılarının Türk yapımı MPT-76 piyade tüfeğine sahip olduğunu gösteren pozlara yer verdi.

Örgütün ana propaganda kanalı "Al Kataib" üzerinden servis edilen görüntülerde Mogadişu merkezli yönetime bağlı askeri güçlerden ele geçirildiği iddia edilen Türkiye menşeli (Milli Piyade Tüfeği) MPT-76 tüfeklerinin yanı sıra çok sayıda farklı silah ve mühimmat da yer alıyor.

Kısa bir süre önce servis edilen farklı bir propaganda videosunda da MPT-76 tüfeklerinin görüntülerini servis eden örgütün, yeni dolaşıma soktuğu görüntülerde bu tüfekleri savaşçılarının üzerinde göstererek daha fazla ön plana çıkardığı anlaşılıyor.

Eş Şebab’ın son propaganda filminden alınan bu görüntülerde örgüt savaşçılarının ellerindeki MPT-76 tüfeklerle özellikle poz verdiği görülebiliyor.

mpt-76-2.jpeg

Türkiye’nin Somali’de Mogadişu yönetimine bağlı askeri güçlere sağladığı destek ABD’nin bu ülkedeki askerlerini tahliye etmesinin ardından daha görünür bir hal almış durumda.

Türkiye, Eş Şebab’a karşı savaşan ordu güçlerine askeri eğitim sağlamanın yanında silah ve ekipman desteği de veriyor. Somali askerlerinden birçoğunun askeri eğitim görmek için Türkiye’ye getirildiği ve burada tamamladıkları eğitimlerin ardından Eş Şebab’a karşı savaşmak üzere yeniden ülkelerine gönderildikleri biliniyor.

Eş Şebab’ın elindeki MPT-76 tüfeklerin, Türkiye tarafından eğitilip donatılan askeri güçlere yönelik saldırılardan ele geçirildiği görülüyor.

Özellikle son dönemde Somali’de artış gösteren Eş Şebab saldırıları, ABD’nin kara unsurlarını ülkeden çekmesinin ardından artış gösteriyor. Şebab son olarak geçtiğimiz 3 Nisan tarihinde başkent Mogadişu’nun yaklaşık 100 kilometre güneyinde, ordu güçlerine ait askeri üsleri hedef almış ve üslerden birini ele geçirmişti.

ety1un-x0aaqbuo.jpeg

MPT-76 piyade tüfeğine sahip Mogadişu hükümeti güçleri

Bir dönem ABD, mevcut dönemde ise Türkiye tarafından eğitilen Somali Özel Kuvvetleri personelinin ülkenin güneyinde Eş Şebab’a yönelik gerçekleştirdiği operasyonlar belli oranda etkili olurken, bu güçlerin ülkedeki Eş Şebab etkinliğini kırabilmek için daha fazla operasyon gerçekleştirmesi gerektiği anlaşılıyor.

Bu bağlamda Türkiye’nin Somali’ye yönelik askeri desteğini artırması gündeme gelebilir. Eş Şebab’ın saldırılarının daha da geniş bir etki alanı oluşturmaya başlaması ise, Türkiye’nin bu ülkede -uygun üs inşası veya bölge ülkelerinde konuşlandırması durumunda- Bayraktar TB2 gibi insansız hava araçlarıyla operasyonlar düzenleme ihtimalini de gündeme getirebilir.


Bu içerik, Halid Abdurrahman'ın kişisel blogunda yayınlanmıştır.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.