Yahudiler Filistinlilerin zeytin ağaçlarını kesmeyi sürdürüyor

Yahudiler Filistinlilerin zeytin ağaçlarını kesmeyi sürdürüyor

Yahudi yerleşimcilerden bir grup, altındaki Batı Şeria'nın Nablus şehrinin güneyindeki Karyut beldesinde Filistinlilere ait 84 ağacı kesip su şebekelerine zarar verdi.

İsrail rejiminin Filistin topraklarına yerleştirdiği Yahudi yerleşimcilerden bir grup, altındaki Batı Şeria'nın Nablus şehrinin güneyindeki Karyut beldesinde Filistinlilere ait 84 ağacı keserken tarımsal amaçlı kullanılan su şebekelerine zarar verdi.

Yerel kaynaklar, aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilerin söz konusu bölgede Filistinlilere ait 84 incir, üzüm ve badem ağacını kökünden söktüğünü aktardı.  

Yahudi grupların, bölgedeki tarımsal faaliyetlerde kullanılan su şebekeleri ve depolarını tahrip ettiğini kaydeden kaynaklar, yerleşimcilerin bu tür insanlık dışı adımlarıyla, Filistinli vatandaşları topraklarını terk etmeye zorlamayı hedeflediğine dikkat çekti.  

Filistin Enformasyon Merkezi'nin aktardığı haberde ayrıca Yahudi yerleşimcilerin, söz konusu bölgeye yönelik saldırılarını artırdığı, köy sakinlerinin evlerine taşlı baskınlar düzenlediği ve Filistinlilerin özel mülklerine el koyduğu belirtildi.  

Filistin topraklarında ikamet eden Yahudi yerleşimciler, sık sık Batı Şeria'da Filistinli çiftçilerin en önemli geçim kaynağı olan ağaçları kesiyor veya ateşe veriyor.  

Öte yandan Filistinli yetkililer, tüm ulusal ve uluslararası insan hakları kuruluşlarına, İsrail rejimi ve Yahudi yerleşimcilerin haksız ve hukuksuz uygulamalarına son vermeleri için acil müdahale çağrısında bulunuyor.  

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim merkezi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.  

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim merkezleri yasa dışı kabul ediliyor.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.