1. HABERLER

  2. FİLİSTİN

  3. Yahudiler İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi
Yahudiler İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi

Yahudiler İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi

Yahudi yerleşimciler İbrani Yılbaşı'nı gerekçe göstererek Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeye devam ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yahudi yerleşimci gruplarının çağrılarıyla bugün bugün sabah saatlerinden itibaren İbrani Yılbaşı (Roş Haşana) nedeniyle Yahudiler İsrail güvenlik güçlerinin himayesi altında Mescidi Aksa'ya baskınlar düzenledi. 

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, baskınlara öncülük eden yerleşimcilerin bazıları aynı zamanda bu kez Yahudi din adamlarına (kahinlere) özel dini kıyafetler giydi.

Baskınlarına karşı durmak amacıyla Mescidi Aksa'da toplanan erkek ve kadın Filistinliler ise sloganlarla yerleşimcilerin baskınlarına tepki gösterdi. Kıble Camisi'ne toplanan gençler yerleşimcilerin ve İsrail polislerinin seslerini bastırmak amacıyla havai fişekler attı ve yüksek seslerle tepkilerini ortaya koymaya çalıştı.

İsrail polislerinin çevreyi kontrol etmek amacıyla Mescidi Aksa alanı içinde kalan muhtelif namazgahların çatılarına ve teraslarına çıktıkları görüntülendi.

İsrail polisinin baskın öncesinde de, sabah namazı saatlerinden itibaren Mescidi Aksa'nın kapılarını ve buralara çıkan sokakları kontrol altına aldıkları ve 40 yaşın altındaki Müslümanların girişlerini engelledikleri belirtildi. Gençlerden bazıları bunu tahmin ettikleri için geceden Mescidi Aksa'ya girmiş ve orada beklemişlerdi. 

Yahudiler, İbrani yılbaşı münasebetiyle dini kıyafetleriyle ve boynuzlarıyla (şofar) Mescidi Aksa'ya baskın düzenlemeleri için kendi içlerinde çağrılarda bulunuyordu.

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler