ABD Merkez Bankası: Ekonomimizde tarihi bir daralma bekliyoruz

ABD Merkez Bankası: Ekonomimizde tarihi bir daralma bekliyoruz

ABD Merkez Bankası Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan, koronavirüs nedeniyle Amerikan ekonomisinde 'tarihi' bir daralmanın beklendiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası (FED) Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Amerikan ekonomisinde "tarihi" bir daralmanın beklendiğini ve daha fazla teşvike ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Kaplan, katıldığı bir televizyon programında, Covid-19 salgınının Amerikan ekonomisinde bu yılın ikinci çeyreğinde ciddi bir daralmaya neden olacağını aktardı.

Dünya'nın haberine göre, Kaplan, "Bu yıl muhtemelen yüzde 4,5 ile yüzde 5 arasında bir küçülme yaşayacağız. Bu tarihi bir daralma." değerlendirmesinde bulundu.

Salgının iş gücü piyasasına etkisini de değerlendiren Kaplan, ülkedeki işsizlik oranının gelecek aylarda yüzde 20'lere kadar çıkabileceğine ve işsizlik oranının yıl sonunda yüzde 8 ile yüzde 10 arasında gerçekleşebileceğine dikkati çekti.

Kaplan, "Faiz oranları uzun bir süre daha düşük kalacak ve FED'in bu dönemi aşmak için daha fazla şey yapması gerekecek." dedi.

"Ekonomide kalıcı ve derin bir hasara yol açabilir"

Ayrıca, FED'in St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard da The Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda, Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında işletmelerin geçici olarak kapatılmasının ekonomide "kalıcı ve derin" bir hasara yol açabileceğini ifade etti.

Ekonomideki küçülmenin daha çok yılın ikinci çeyreğinde hissedileceğini aktaran Bullard, yılın ikinci yarısında ise toparlanmanın başlayacağını kaydetti.

Bullard, "ABD ekonomisinde durdurma düğmesine basabilirsiniz ancak bunu çok uzun süre devam ettirmeye çalışırsanız çok fazla sorun birikmeye başlar, iflaslar ve iş kayıpları olur." değerlendirmesinde bulundu. Ülke ekonomisinin risk altında olduğunu vurgulayan Bullard, üretime tekrar başlanması gerektiğini anlattı.

tlgrm.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.