1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD: Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarından İran sorumlu
ABD: Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarından İran sorumlu

ABD: Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarından İran sorumlu

ABD, dün İran körfezinde petrol taşıyan tankerlere yönelik saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu.

Independent Türkçe
A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Umman Körfezi'ndeki iki petrol tankerine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tuttuklarını söyledi.

İran'ın uzun zamandır Hürmüz Boğazı'ndaki petrol akışını sabote ettiğini, şimdi ise her noktada benzer saldırılar düzenlediğini öne süren Pompeo, son 2 aydır İran tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen saldırılara atıfta bulundu.

Pompeo, İran'ın Umman Körfezi'ndeki iki petrol tankerine yapılan son saldırılardan da sorumlu olduğunu iddia ederek, şunları söyledi:

Elimizdeki istihbari bilgilere, saldırıyı düzenlemek için kullanılan silahlara ve profesyonelliğe baktığımızda İran'ın sorumlu olduğunu görüyoruz. Bölgede bu karmaşık saldırıyı düzenleyecek kaynak ve yeteneğe sahip herhangi vekil bir grup yok. Bu saldırı, İran'ın ABD ve ortaklarına karşı düzenlediği tehlikeli saldırılardan sadece bir tanesi. Bu provoke edici saldırılar, denizcilikteki 'sefer özgürlüğü' kurallarının yanı sıra uluslararası barış ve güvenliğe açık bir tehdit oluşturmaktadır.

İran tarafı ise patlamaların yangın kaynaklı olabileceğini söyledi.
 

umman körfezi tanker saldırısı reuters.jpg

Fotoğraf: Reuters


İran Deniz Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada Umman Körfezi'ndeki 2 tankerde meydana gelen patlamalara gemilerin güvertesinde çıkan yangının yol açmış olabileceğini belirtti.

Açıklamada Umman Körfezi'nde seyir halindeki petrol tankerlerinde meydana patlamaların tüm boyutlarıyla incelendiği belirtildi. Tankerlerin sıvı gaz taşıdığının tahmin edildiği ve "güvenilir olmayan ilk bilgilere göre patlamanın gemilerin güvertesinde çıkan yangından kaynaklı olduğu" aktarıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler