1. ANALİZ

  2. Analiz | Mali: Rusya'nın sivil katliamları ve El Kaide'nin yeni stratejisi
Analiz | Mali: Rusya'nın sivil katliamları ve El Kaide'nin yeni stratejisi

Analiz | Mali: Rusya'nın sivil katliamları ve El Kaide'nin yeni stratejisi

Mali'de Rus paralı askerlerce desteklenen cunta yönetiminin sivil katliamlarının ardından savaşın stratejik merkezlere taşınacağı düşünülüyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Mali'de 2020 ve 2021 yıllarındaki darbelerle iktidara gelen cunta yönetimi, ülkede Rusya ile çalışmaya başlamıştı.

Rus lider Vladimir Putin ile bağlantılı olduğu belirtilen paralı asker firması Wagner, bu süreçle beraber ülkede Fransız askerlerinin yerini almıştı.

Rus güçlerin cunta birlikleriyle gerçekleştirdiği sivil katliamlarının ardından ülkedeki savaşın seyrinin daha farklı bir hal alacağı değerlendiriliyor.

Özellikle bu yılın Mart-Nisan aylarında Rus güçlerinin Mali'nin orta kesimindeki katliamları gündeme oturmuştu. Bu katliamlarda yüzlerce Müslüman sivil hayatını kaybetmişti.

"El Kaide misillemeler yaptı, devamına hazırlanıyor"

Rus güçlerin saldırıları sonrası, El Kaide'nin Batı Afrika yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin'in (CNİM) misillemeler için hazırlık yaptığı ve bunların bir kısmını da gerçekleştirdiği rapor edildi.

Başkent Bamako'da ordunun kalbine yapılan saldırının da bu kapsamda düzenlendiği ifade edildi.

Batı Afrika üzerine analizleriyle tanınan Wassim Nasr, süreci şu ifadelerle ele aldı:

"Dogofry, Nampala ve Moura'daki katliamların ardından genel olarak CNİM, hususen de Katiba Macina içerisinde, intikam için karşı tarafa verilecek mesaja dair hazırlıklar ve görüşmeler başladı. Görüşmeler, seçilecek hedeflere ilişkindi. Daha kolay olan, az korunan idari binalar veya Batı elçilikleri mi hedef alınacak, yoksa daha zorlu askeri hedeflere mi odaklanılacaktı?"

Nasr'a göre CNİM'in hazırlıklarının ardından ABD de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerin elçilikleri alarm durumuna geçti. Ancak CNİM, daha zorlu olan askeri hedeflere yönelmeyi tercih etti. Araştırmacı İbrahima Maiga, Bamako'da seçilen hedefin oldukça dikkat çekici olduğunu kaydediyor:

"Hedef Mali gücünün kalbiydi. Bu sadece askeri güçle değil, siyasi güçle de ilgili. Zira hedef alınan Kati şu an çifte bir sembol. Askeri gücün sembolü çünkü bir kışla yerleşimi. Burada birçok askeri lider var. Aynı zamanda Mali'nin askeri liderlerinin çoğu burada eğitildi. Cumhurbaşkanı ve Savunma Bakanı burada ikamet ediyor. Bu sebeple siyasi gücün de kalbi konumunda."

Wassim Nasr, saldırının Mali cuntasına bir mesaj olduğu ve cihat yanlılarının, Mali'nin kalbini dahi hedef alabilecek güçte olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Siyasi bir analist olan Juan Diego Carrillo da, Kati'deki saldırının, başkent Bamako çevresindeki güvenlik bariyerinin kademe kademe çöküşü anlamına geldiğini dile getirdi.

Analistler, Kati'deki saldırının bir başlangıç olduğu görüşünde. CNİM, Malili sivillere cuntaya ait merkezlerden uzak durma çağrısı yaparken, Bamako yönetimine bağlı güçlerin ve Rus birliklerin artan bir biçimde hedef alınacağı düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler