1. HABERLER

  2. BATI AFRİKA

  3. Burkina Faso ordusu sivil katliamı yaptı: En az 25 ölü
Burkina Faso ordusu sivil katliamı yaptı: En az 25 ölü

Burkina Faso ordusu sivil katliamı yaptı: En az 25 ölü

Bir madencilik şirketine ait konvoya eşlik eden Burkina Faso ordusunun açtığı ateş sonucunda en az 25 sivilin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

(Fotoğraf: Mindieba Ouali)

Burkina Faso'da askeri cunta yönetimine bağlı ordu güçleri sivillere ateş açmakla suçlanıyor.

İnsan hakları örgütlerinden Cezasızlığa ve Toplulukların Yaftalanmasına Karşı Kolektif (CISC) Burkina Faso ordu güçlerinin 1 Şubat'ta birkaç bölgede sivilleri yargısız olarak infaz ettiğini açıkladı.

CISC'e göre, Kanadalı bir madencilik şirketine ait bir konvoya eşlik eden Burkina Faso güçlerinin Piega, Sakoani ve Kankangou bölgelerinden geçerken sivillere ateş açtığı bildirildi.

Saldırının gerçekleştiği bölgelerden birinin konumu:

Burkina Faso cuntasına bağlı askeri personellerin Sakoani bölgesinde açtığı ateşte, 1'i bebek 3'ü kadın 12 kişinin hayatını kaybettiği, Piega köyünde 4'ü kadın 7 kişinin öldürüldüğü, Kankangou köyünde de 6 kişinin katledildiği öğrenildi. Meydana gelen olaylarda en az 25 sivilin ordu güçlerince öldürüldüğü belirtiliyor.

AFP'nin Sakoani bölgesinde ulaştığı kaynaklar, konvoyun bölgeden geçişi sonrasında 11 cesedi tespit ettiklerini aktardı.

Cezasızlığa ve Toplulukların Yaftalanmasına Karşı Kolektif'in açıklamalarına göre, Burkina Faso güçlerinin sivillere açtığı ateş sonucu ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

İnsan hakları örgütü, ordu ve cuntaya bağlı silahlı milislerin ülkenin birkaç bölgesinde düzenli olarak yargısız infaz gerçekleştirdiğini ifade ediyor.

Cunta yönetimi tarafından silahlandırılan sivillerin oluşturduğu milis grubu, Müslüman Fulanilerin çoğunluğu oluşturduğu Kossi ilinde bulunan Nouna bölgesinde yaklaşık 30 sivili katletmişti.

"Darbeden sonra Müslümanlara yönelik saldırılar arttı"

Yerel insan hakları örgütlerine göre, Burkina Faso'da eylül ayında gerçekleşen darbenin ardından Müslüman Fulanilere yönelik saldırılar ve baskılar arttı.

Raporlara göre Ekim 2022 - Ocak 2023 tarihleri arasında Müslüman Fulanilere karşı 250 yargısız infaz gerçekleştirildi. Bu sayının, daha önceki aylarda elde edilen verilere göre büyük ölçekte arttığı ifade edildi.

Silah altına alınan milislere övgü

Traore, yeni yıl konuşmasında sergiledikleri 'vatanseverlikten' ötürü silah altına aldığı milisleri övmüştü.

Cunta lideri Traore, milisleri övse de Burkina Faso'da birçok kişi, milislerin sivilleri toplu şekilde infaz ettiğini savunuyor.

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da Müslümanlara yönelik yargısız infazların son aylarda oldukça artmış olması dikkat çekiyor.

Öte yandan Burkina Faso ordusunun ülkenin özellikle kuzey kesiminde cihat yanlısı gruplara yönelik düzenlediğini belirttiği saldırılarda sivilleri de hedef aldığı biliniyor.

Raporlara geçen son saldırıda ordu güçlerinin, 9 Aralık günü köyün çarşısına düzenlendiği ifade edilen baskında onlarca sivilin öldürüldüğü belirtilmişti. Bölge kaynakları, ölü sayısının 60 ila 100 arasında olduğunu dile getirmişti.

Burkina Faso ordusu kasım ayında ise ülkenin kuzeyindeki Cibo bölgesinde bulunan askeri üsse 10 kilometre uzaklıktaki dört köye topçu bombardımanı gerçekleştirmekle suçlanmıştı. Yerel kaynaklar, söz konusu bombardımanda 40'tan fazla sivilin öldüğünü açıklamıştı.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler