1. HABERLER

  2. BATI AFRİKA

  3. Burkina Faso'da ordu güçlerine saldırı: 12 ölü
Burkina Faso'da ordu güçlerine saldırı: 12 ölü

Burkina Faso'da ordu güçlerine saldırı: 12 ölü

Burkina Faso'nun kuzeyinde ordu güçlerine karşı düzenlenen saldırıda 12 askeri personelin öldüğü bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Burkina Faso ordusuna yönelik ülkenin kuzey kesiminde düzenlenen silahlı saldırıda 10 askerin ve 2 milisin öldüğü açıkladı.

Ordu tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, askeri güçlerin Burkina Faso'nun kuzeyinde Nijer sınırındaki Séno eyaletine bağlı Falagountou'da saldırıya uğradığı belirtildi.

Bölgenin konumu:

Açıklamada ayrıca, cihat yanlısı gruplar tarafından düzenlenen saldırı sonucunda 10 askerin, Burkina Faso'daki cunta yönetimi destekli milis güçlerden 2 kişinin öldüğü ve 5 askerin yaralandığı ifade edildi.

Saldırının sorumluluğunu şu ana kadar üstlenen olmadı.

Burkina Faso'nun yalnızca yüzde 60'ının cunta yönetimi tarafından kontrol altında tutulduğu biliniyor. Ülkede gerçekleşen ikinci darbe sonrası çatışmaların giderek arttığı gözlemleniyor.

Son olarak cuntanın Fransız karşıtı bir duruş sergilemesiyle Fransa bu ülkeden çekileceğini açıklamıştı. Fransa'nın Burkina Faso'dan çekilmesi durumunda ülkenin Fransa sonrası Mali'nin yaşadığı süreci yaşayabileceği düşünülüyor.

Fransa'nın geçen yıl Mali'deki askeri varlığını sonlandırmasıyla cihat yanlısı gruplar bu ülkedeki etkinlik alanını oldukça artırmıştı.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler