1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Davutoğlu'nun Gelecek Partisi seçime giremeyecek mi?
Davutoğlu'nun Gelecek Partisi seçime giremeyecek mi?

Davutoğlu'nun Gelecek Partisi seçime giremeyecek mi?

Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz aralık ayında kurduğu Gelecek Partisi, olası bir seçimde seçimlere katılabilecek partilerin listesinde yer almadı.

Independent Türkçe
A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bir açıklama yaparak olası bir seçimde seçimlere katılabilecek partilerin listesini açıkladı.

Hazırlanan listeyle, geçtiğimiz haftalarda teşkilatlanmasını tamamlayan Yeniden Refah Partisi’nin seçime katılma hakkına sahip olduğu belirtildi.

15 partinin yer aldığı listede eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz aralık ayında kurduğu Gelecek Partisi yer almadı. 

Eski Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Ali Babacan da parti kurma hazırlığında.

Seçime katılma şartları neler?

YSK’nın açıkladığı liste, hem Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’nin hem de Babacan’ın kurmaya hazırlandığı siyasi partinin seçimlere katılıp katılamayacağı konusunda kafa karışıklığı yarattı.

Siyasi Partiler Kanuna’na göre seçime girmek isteyen bir parti, oy verme gününden 6 ay önce ülkenin yarısında ve söz konusu illerin 3’te 1'inde teşkilatını kurmuş olmalı. 

Partilerin seçime girmesinin diğer bir formülü de TBMM’de gruplarının olması.

Partiler milletvekili transferiyle grup kurmayı başarırsa teşkilat şartı aranmadan seçime katılabilecek.

"7 Temmuz'dan önce seçim beklemiyoruz"

Gelecek Partisi’nin Sözcüsü Selim Temurci, partinin teşkilatlanma çalışmasını hızlı bir şekilde gerçekleştirdiğini söyledi.

Baskın bir seçim beklemediklerini dile getiren Temurci, “7 Temmuz’dan önce hiçbir surette seçim beklemiyoruz. 7 Temmuz’da milletvekilleri 2 yıllarını dolduruyor. Öncesinde seçim olmaz” dedi.

"Seçimlere katılacağız"

Temurci’ye göre Gelecek Partisi’nin seçime katılamayacağına yönelik çıkartılan söylentiler maksatlı.

Ekonominin gidişatının kötü olduğunu ifade eden Temurci, bu nedenle hükümetin bu yıl içinde seçime yanaşmayacağını savundu.

Temurci, seçim kararı alınsa da Gelecek Partisi’nin teşkilatlanmasını tamamlayacağını ve seçime katılacaklarını söyledi.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler