1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Hafter, Mısır'ın Libya'ya askeri müdahalesine izin verdi
Hafter, Mısır'ın Libya'ya askeri müdahalesine izin verdi

Hafter, Mısır'ın Libya'ya askeri müdahalesine izin verdi

Halife Hafter yanlısı Tobruk temsilciler meclisi, Mısır'ın ülkeye askeri müdahalede bulunmalarına izin vereceklerini açıkladı.

A+A-

2014 yılında göreve gelen Akile Salih'in başkanlık ettiği Halife Hafter yanlısı Tobruk Temsilciler Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Eğer Mısır hükümeti, Libya ve Mısır'ın güvenliği konusunda bazı tehlikeler görüyorsa, bölgedeki ulusal güvenliği sağlamak için Mısır ordusunun askeri müdahalesinden memnuniyet duyarız." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Ankara hükümeti hedef alınarak, "Kardeş iki ülke olan Libya ve Mısır, Libya'da işgalci güçlere karşı (Türkiye) ulusal güvenliği korumak adına ortak hareket edebilir. Türkiye'nin işgalci tutumu ve yarattığı tehlike, Libya'ya ve komşu ülke Mısır için büyük tehlike arz etmektedir." denildi.

Mısır'ın darbeyle göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi 20 Haziran'daki açıklamasında Türkiye'nin Libya'daki faaliyetleri sonrası Mısır'ın ulusal güvenliğini gerekçe göstererek, Libya'ya harekat düzenleyebileceklerini açıklamıştı.

Libya'da 2015 sonunda imzalanan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarıyla da uluslararası meşruiyet verilen Suheyrat Anlaşması sonucunda Libya'daki yürütme merci olarak Başkent Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti görevlendirilmişti.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler