1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Hamas yöneticileri Suriye'de Beşar Esed ile görüştü
Hamas yöneticileri Suriye'de Beşar Esed ile görüştü

Hamas yöneticileri Suriye'de Beşar Esed ile görüştü

Hamas yöneticilerinden Halil el Hayye liderliğindeki heyet ve bazı Filistinli gruplar Suriye'de Beşar Esed ile görüşme gerçekleştirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Hamas yöneticilerinden Halil el Hayye liderliğindeki heyet ve bazı Filistinli grupların Suriye'nin başkenti Şam'da yeni döneme ilk adımı atmak için Beşar Esed ile bir görüşme gerçekleştirdi.

El Hayye, Şam'a Filistin İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) temsilcisi olarak ayak bastığını söyleyerek, İsrail'in Arap ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirmesi ve geliştirmesi de olmak üzere birçok unsurun bu ziyarete ve Şam rejimiyle yakınlaşmaya kapı araladığını dile getirdi.

Esed rejimiyle ilişkilerin normalleşmesinin Hamas liderliğinin oy birliğince kararlaştırıldığını ifade eden El Hayye, bu kararın yalnızca Hamas tarafından alındığını vurgularken şu ifadeleri kullandı:

"Herhangi bir kişi veya kurum bu girişimi reddetseydi dahi kararımızdan caymazdık."

"Esed ile görüşmeler bir dönüm noktası"

El Hayye, Beşar Esed ile yapılan görüşmeleri bir "dönüm noktası" olarak niteleyerek, Filistin halkını desteklemek ve Suriye'de istikrarı sağlamak üzere bu ülkede yeniden varlık göstereceklerini söyledi.

2011'de başlayan Suriye iç savaşı döneminde muhalifleri desteklemesiyle bilinen Hamas'ın yöneticilerinden El Hayye, "Suriye'de yalnızca Beşar Esed rejimini tanıdıklarını ve onu hedef alan saldırılara karşı olduklarının güvencesini verdiklerini" açıkladı.

El Hayye, Hamas liderliğinin aldığı karar doğrultusunda Esed rejimi ile ilişkilerde herhangi bireysel eyleme geçit vermeyeceklerini belirterek "Beşar Esed ile geçmişte yaşananları geçmişte bırakma konusunda mutabık kaldık." ifadesini kullandı.

"Türkiye ve Katar, Hamas'ın Esed rejimiyle normalleşmesine karşı çıkmadı"

Beşar Esed ile sağlanan temasın Hamas, Hizbullah, İran ve Esed rejiminin bir araya geldiği "Direniş eksenine güç kattığını" kaydeden Halil El Hayye, "Türkiye ve Katar olmak üzere, Hamas'ın Suriye'de yeniden varlık gösterme gelişmesinin bildirildiği ülkelerden olumsuz bir dönüş almadık." diye konuştu.

El Hayye ayrıca Hamas'ın Suriye'de yeniden etkin olabilmesi için Esed rejimi yetkilileriyle ortak çalışmalara başlanacağını ilan etti.

Öte yandan Halil el Hayye, "Beşar Esed ile yapılan görüşmelerin İsrail'in karşı hamlelerine bir yanıttır." değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmelere katılan rejim lideri Beşar Esed, Hamas ile ilişkilerin normalleşmesine değindi.

İsrail'in saldırgan tutumu karşısında Filistin halkına desteğini yineleyen Esed, "işgal altındaki toprakları geri elde etmenin tek yolunun direniş olduğunu" vurguladı.

Esed ayrıca Filistinli grupların birliğinin önemine dikkat çekti.

Kaynak: Mepa News

whtspp.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler