Hindistan kontrolündeki Keşmir'de inek eti satan Müslüman esnaf gözaltına alındı

Hindistan kontrolündeki Keşmir'de inek eti satan Müslüman esnaf gözaltına alındı

Hindistan yönetiminin, işgal altındaki Cammu Keşmir'de Hindu festivali sırasında inek eti satan Müslüman esnafı gözaltına aldığı, iş yerlerindeki malzemelere el koyduğu bildirildi.

Fotoğraf: JK Channel

Hindistan yönetimi işgal altındaki Cammu Keşmir'de bir hafta sürecek Hindu festivali sırasında inek eti satışını yasaklama kararı aldı.

İktidardaki Hindu milliyetçisi BJP yönetiminin, festival sırasında inek eti sattıkları gerekçesiyle Müslüman restoran sahiplerini gözaltına aldığı belirtiliyor.

Hindistanlı gazeteci Meer Faisal'ın aktardığına göre, Hint polisi, işgal altındaki Cammu Keşmir'in Cammu bölgesinde gerçekleşen Navratra adlı Hindu festivali sırasında inek eti pişirip sattıkları gerekçesiyle Müslüman lokanta sahiplerini gözaltına aldı.

Polisin Müslüman esnafları gözaltına almasının yanı sıra lokantadaki malzemelere de el koyduğu öğrenildi.

Hindistan işgali altındaki Keşmir, tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşıyor.

kesmir-infografik.jpg

Keşmir meselesi

1947 yılında Hindistan'dan çekilen İngiltere, prenslik olarak yönetilen Keşmir'i Pakistan veya Hindistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Çoğunluğu Müslüman olan Keşmir halkı Pakistan ile birleşmeyi seçti fakat dönemin prensi Hindistan ile yola devam etmeye karar verdi.

Keşmir halkının karara karşı çıkmasıyla Pakistan ve Hindistan bölgeye askeri birlikler gönderdi ve aynı yıl iki taraf arasında savaş patlak verdi. Savaşlar dönem dönem devam etti ve bunun sonucunda Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" olarak adlandırdı. Bu süreç, Hindu ve Müslümanlar arasında 200 bin ila 2 milyon kişinin öldürüldüğü, 10 milyon ila 20 milyon kişinin yerlerinden sürüldüğü çok büyük ve kanlı bir savaşa dönüştü.

Pakistan'dan yapılan taarruzda Keşmir'in Muzafferabad merkezli bir kısmı Pakistan'ın yönetimine geçti. Bu bölgeye 'Azad Keşmir' (Özgür Keşmir) ismi verildi.

1965'te Keşmir'de Pakistan ve Hindistan orduları arasında başlayan çatışmalar tüm sınır boyunca Pakistan-Hindistan savaşına evrildi. Ağustos-Eylül 1965'te gerçekleşen bu savaş gözle görünür bir şekilde olmasa da Pakistan'ın zaferiyle bitti. Keşmir'de bin kilometrekare civarında toprak Hindistan'ın kontrolünden Pakistan'ın kontrolüne geçti. Bu savaşta iki taraftan toplam da 10 bine yakın kişi öldü.

1989'da Hindistan'ın yönettiği Keşmir'de, savaşçıların Keşmir'in Pakistan ile birleşmesini talep etmesi ile çatışmalar yeniden başladı. Cammu Keşmir Kurtuluş Cephesi ise Hindistan yönetimindeki Keşmir'de ortaya çıkan ilk silahlı gruplardan biriydi.

Hindistan, Pakistan'ı isyancı grupları silahlandırmak ve destek vermekle suçluyor. Pakistan ise bu gruplara yalnızca diplomatik destek sağladığını savunuyor.

2019 yılına gelindiğinde Hindistan, Cammu Keşmir'in yıllarca sahip olduğu özel statüsünü kaldırmıştı. Hindistan Anayasası'nın 370'nci maddesi, 35A fıkrasına göre, Keşmir'in yasama organına bölgenin "daimi oturum iznine sahip kişileri" tanımlama yetkisi veriliyor ve bu kişilerin hakları tanımlanıyordu. Söz konusu maddenin kaldırılmasının, demografik yapıda değişimlere yol açabileceği ifade ediliyordu.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

 
 

 

 

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum