1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran ilk askeri uydusunu başarılı şekilde fırlattığını duyurdu
İran ilk askeri uydusunu başarılı şekilde fırlattığını duyurdu

İran ilk askeri uydusunu başarılı şekilde fırlattığını duyurdu

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ilk askeri uydusunu bugün başarıyla fırlattı.

A+A-

İran Devrim Muhafızları Ordusu, aylar süren başarısız denemelerin ardından ilk askeri uydunun bugün başarıyla fırlatıldığını duyurdu.

Tahran'dan yapılan açıklamada 'Nur' adı verilen uydunun yeryüzünden 425 kilometre uzaklıktaki yörüngeye başarılı bir şekilde yerleştiği belirtildi.

İran'ın uydu programını balistik füze denemelerinin bir parçası olarak gören ABD'den henüz bir tepki gelmedi.

Washington'un nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran Devrim Muhafızları lideri Kasım Süleymani’nin ocak ayında öldürülmesiyle iki ülke arasında gerginlik artmışken, söz konusu uydunun tansiyonu daha da yükseltmesi bekleniyor.

ABD, İran'ın balistik füze faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu, İran'ın "Ortadoğu ve Avrupa'yı tehdit eden kıtalar arası balistik füze programını uydu faaliyetlerinin arkasına gizlediğini" iddia ediyor. İran ise geliştirilen füzelerin konvansiyonel, uydu faaliyetlerinin de sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

Tahran'ın geçen sene iki başarısız girişiminden sonra, en son şubat ayında fırlattığı Zafer 1 adlı uydu da yörüngeye ulaşamamıştı.

Beyaz Saray, İran'ın uydu fırlatma faaliyetlerine yaptırım tehdidiyle karşılık vermiş, Tahran ise ABD'nin de benzer teknolojiye sahip olduğunu hatırlatarak tepki göstermişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler