1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran'ın uydu fırlatma girişimi 4'üncü kez başarısız oldu
İran'ın uydu fırlatma girişimi 4'üncü kez başarısız oldu

İran'ın uydu fırlatma girişimi 4'üncü kez başarısız oldu

ABD'nin tüm itirazlarına rağmen uzaya uydu fırlatan İran, denemesinde başarılı olamadı.

A+A-

ABD'nin tüm itirazlarına rağmen uzaya uydu fırlatan İran, denemesinde başarılı olamadı. 'Zafer' adlı uydu roket yeterli hıza çıkamaması nedeniyle yörüngeye oturamadı.

İran Telekominikasyon Bakanı Muhammed Cevad Azari Cehremi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, roketin katetmesi gerektiği mesafenin yüzden 90’ını tamamladığını ancak son aşamada sorun yaşayarak yörüngeye ulaşamadığını kaydetti.

Sorunun ne olduğuna değinmeyen Bakan Cehremi, İranlı bilim insanlarının meseleyi çözmek için çalışmalara devam ettiğini söyledi. Uydunun şu an nerede olduğuna ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

İran genellikle bu tür girişimleri 1979 devriminin yıl dönümüne gelen şubat aylarında gerçekleştiriyor. Tahran, 2019'da 2 başarısız deneme gerçekleştirmişti. Şu ana kadar İranlıların yaptığı toplam 4 deneme de başarısızlıkla sonuçlandı.

ABD ise İran'ın uydu gönderme planının aslında balistik füze denemesini gizlemek için düzenlendiğini iddia ediyor.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler