İsrail tıbbi ihmal sonucu hayatını kaybeden Filistinli mahkumun naaşına el koydu

İsrail tıbbi ihmal sonucu hayatını kaybeden Filistinli mahkumun naaşına el koydu

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, El Aksa Şehitleri Tugayı'nın kurucularından Nasır Ebu Humeyd'in cenazesini esir takası haricinde teslim etmeyeceğini açıkladı.

İsrail, hapishanede 'tıbbi ihmal' sebebiyle hayatını kaybettiği belirtilen El Fetih'in El Aksa Şehitleri Tugayı'nın kurucularından ve komutanlarından Filistinli eski mahkum Nasır Ebu Humeyd'in naaşına el koydu.

Kanser hastası Ebu Humeyd, dün sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından hastaneye kaldırılmış ancak orada yaşamını yitirmişti.

Filistinliler, Ebu Humeyd'in İsrail'in "kasıtlı tıbbi ihmal politikası" nedeniyle hayatını kaybettiğini savunmuştu.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Ebu Humeyd'in naaşının Filistinlilere teslim edilmeyeceğini açıkladı. İsrail, Ebu Humeyd'in naaşını Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından alıkonulan İsrailli askerlerin iade edilmesiyle teslim edeceğini açıkladı.

Buna göre İsrail'in sadece Hamas ile bir esir takası kapsamında Ebu Humeyd'in naaşını teslim edeceği bildiriliyor.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberinde, Ebu Humeyd’in sağlık durumunun Ağustos 2021’den itibaren kötüye gitmeye başladığı ve Filistinli tutuklunun akciğer kanserine yakalandığının anlaşıldığı, doktorların bir an önce kemoterapiye başlanması gerektiğini söylemesine rağmen İsrail'in tedaviyi geciktirdiği bilgileri yer almıştı.

İsrail mahkemesi tarafından yedi kez müebbet ve 50 yıl hapis cezasına mahkum edilen eski Filistinli mahkum, 2002 yılından bu yana İsrail hapishanesinde tutuklu bulunuyordu.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.