1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Libya'da Hafter kontrolündeki bölgede toplu mezarlardan 225 ceset çıkarıldı
Libya'da Hafter kontrolündeki bölgede toplu mezarlardan 225 ceset çıkarıldı

Libya'da Hafter kontrolündeki bölgede toplu mezarlardan 225 ceset çıkarıldı

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı ordu, toplu mezarlardan 40 günde toplam 225 ceset çıkarıldığını açıkladı.

Independent Türkçe
A+A-

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) tarafından yürütülen Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminden yapılan açıklamaya göre, ülkenin doğusundaki Halife Hafter'e bağlı güçlerden kurtarılan bölgelerde 40 günde 225 cesede ulaşıldı.

Açıklamada, Tarhuna'nın Hafter güçlerinden kurtarılmasından bu yana Kayıpları Arama ve Tespit Etme Kurumu’nun toplu mezarların bulunması ve cesetlerin çıkarılması için gerekli tedbirleri aldığı kaydedildi.

UCM, savaş suçlarını incelemek için heyet göndermeyi kabul etti

Öfke Volkanı'nın Facebook sayfasında ise dün Tarhuna'da, bir toplu mezardan çıkarılan kimliği belirsiz 4 kişinin cesedine dair fotoğraflar paylaşıldı.

Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminden ay başında yapılan açıklamada, 5-28 Haziran tarihlerinde bulunan ceset sayısının 208 olduğu bildirilmişti.

UMH Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed el-Kablavi, 7 Temmuz'da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM), Başkaban Fayiz es-Serrac'ın talebini olumlu karşıladığını ve Hafter güçlerinin Trablus’un güneyi ve Tarhuna’daki savaş suçlarını incelemek üzere ülkeye araştırma heyeti göndermeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

Tarhuna vilayeti haziran ayının başında geri alınmıştı

UMH ordusu, Halife Hafter güçlerinin Trablus'a yönelik saldırılarında bir yıldan uzun süredir harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Tarhuna vilayetini haziran ayının ilk haftasında geri almıştı.

Tarhuna'da yasa dışı ve insan haklarını ihlal eden eylemlerde bulunmakla itham edilen Hafter yanlısı yerel milis grubu "Kaniyat Birlikleri", kent içinde kendilerine rakip gördükleri veya muhalif addettikleri aşiret ve aileleri ayrım gözetmeksizin hedef almakla suçlanmıştı.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler