1. ANALİZ

  2. Vatiyye Üssü saldırısı ve Libya'da son durum
Vatiyye Üssü saldırısı ve Libya'da son durum

Vatiyye Üssü saldırısı ve Libya'da son durum

Küresel çatışma ve savaş araştırmaları uzmanı Halid Abdurrahman, YouTube kanalında Libya'da son durumu değerlendirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Küresel çatışma ve savaş araştırmaları uzmanı Halid Abdurrahman, YouTube kanalında Libya'da son durumu değerlendirdi.

Türkiye'nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleriyle, Fransa, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır tarafından desteklenen Halife Hafter güçleri arasında çatışmaların devam ettiği Libya dünyanın gündemine oturmuş durumda.

Mayıs ayıyla beraber Hafter'e karşı hızlı bir ilerleyiş kaydeden UMH, Trablus'un batı sahilini, Vatiye Hava Üssü'nü, Trablus'un güney kırsalını ve Tarhuna'yı Hafter güçlerinin geri püskürtülmesi suretiyle kontrol altına aldı. Ardından Sirte yönüne doğru ilerleyişe geçti.

Bölgede UMH'nin saldırıları sürerken, Hafter güçleri ve UMH arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. 6 Haziran'dan bu yana süren çatışmalarda her iki taraf da sahada büyük bir kazanım elde edebilmiş değil. Buna ek olarak bölgenin geleceği için Türkiye ve Rusya gibi aktörlerin dahil olduğu diplomatik görüşmeler de hız kazanıyor.

Son olarak 5 Temmuz'da, Türkiye'nin konuşlanmayı planladığı Vatiyye Hava Üssü'ne yönelik hava saldırısı sonrası Libya'da gündem yeniden hararetlenmiş durumda.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler