1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rus paralı asker şirketi Wagner resmi ofis açtı
Rus paralı asker şirketi Wagner resmi ofis açtı

Rus paralı asker şirketi Wagner resmi ofis açtı

Rus paralı özel asker şirketi Wagner resmi olarak bir merkez açtı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yevgeny Prigozhin'in kurucusu olduğu, Afrika ülkelerinde, Suriye'de, Libya'da ve Ukrayna'da ciddi insan hakları ihlallerine sebep olan Rus paralı asker özel şirketi Wagner, ilk resmi merkezini Rusya'nın Saint Petersburg kentinde açtı.

Böylece Wagner, varlığını resmiyete dökmüş oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen Prigozhin'in son hamlesinin, askeri alanda tanınırlığını artırmak ve Rusya'nın savunma politikasını şekillendirmede kamuoyunda daha fazla rol model olmak amacı taşıdığı ifade ediliyor.

Prigozhin, yıllardır Wagner'in resmi bir paralı asker grubu olduğunu kamuoyuna ilan etmekten kaçınmıştı.

Ancak Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından askeri anlamda daha fazla rol oynamaya başlaması ve paralı asker ihtiyacı Prigozhin'i hem Wagner'in kurucusu olduğunu ilan etmeye hem de askeri şirkete resmiyet kavuşturmaya itti.

Prigozhin'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, "PMC Wagner Merkezi'nin misyonu, Rusya'nın savunma kapasitesini geliştirmek için yeni fikirlerin üretildiği müreffeh bir ortam sağlamaktır." diye konuştu.

Putin'in şefi olarak da bilinen Prigozhin, Wagner merkezinin açılışında yer almadı.

Merkezin ana amaçlarından birinin de bilişim departmanı, endüstriyel teknoloji ve ulusal savunma alanında uygulamaya hazır modern fikirleri geliştirmekte olan küçük şirketleri kendisine çekmek olduğu belirtiliyor.

Rusya'ya yönelik ambargoların ardından bu tarz teşviklerle yaptırımların delinmesi hedefleniyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler