1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya'dan Avrupa'ya gaz taşıyan 'Kuzey Akım' boru hatlarına sabotaj şüphesi
Rusya'dan Avrupa'ya gaz taşıyan 'Kuzey Akım' boru hatlarına sabotaj şüphesi

Rusya'dan Avrupa'ya gaz taşıyan 'Kuzey Akım' boru hatlarına sabotaj şüphesi

Boru hattının geçtiği Bornholm Adası yakınlarında 9 kilometrelik bir girişe yasak alan oluşturulduğu açıklandı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Danimarka, Baltık Denizi'nde Rusya'dan doğal gaz taşıyan Kuzey Akım 2 boru hattında sızıntı olduğu ve deniz trafiğini tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Boru hattının geçtiği Bornholm Adası yakınlarında 9 kilometrelik bir girişe yasak alan oluşturulduğu açıklandı.

Öte yandan Kuzey Akım 1 hattında da sızıntı olduğu ifade edildi.

Sızıntının sebebi anlaşılamazken, olayda sabotaj ihtimali üzerinde de duruluyor.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, Danimarka Enerji Bakanlığı, Pazartesi günü şu anda çalışmayan boru hattındaki basınç düşmesi ihbarını aldıktan sonra harekete geçildiğini belirtti.

Hattı işleten Nord Stream 2 AG şirketi, basınçtaki azalmanın gece meydana geldiğini açıkladı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada "Nord Stream 2 A hattında hızla basınç düşmesi oldu" denildi ve konunun araştırıldığı vurgulandı.

Şirketin çoğunluk hissesi Rus hükümetine ait doğal gaz devi Gazprom'un.

Danimarka Enerji Bakanlığı "Sızıntının yasaklı bölge dışında güvenlik riski yok. Olayın Danimarka'nın gaz tedarikine herhangi bir etkisi olması beklenmiyor" denildi.

Kuzey Akım 2 hattı, Rusya'dan Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine gaz taşınması için yapılmıştı. Ancak milyarlarca euroluk proje, Rusya'nın Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra durduruldu.

Fakat boru hattında daha önceden pompalanmış doğalgaz bulunuyor ve büyük miktarlarda gazın atmosfere salınmasından korkuluyor.

Paralel boru hattı Kuzey Akım 1 de birkaç hafta kapalı kaldı. Gazprom daha önceki bir sızıntının durdurulduğunu söyledi.

Avrupa Birliği, Rusya'yı doğal gaz tedarikini Ukrayna Savaşı'nda Avrupa'ya şantaj yapmak için kullanmakla suçluyor. Moskova ise bunu reddediyor.

Ukrayna'nın işgalinden bu yana enerji fiyatlarında büyük artış oldu ve tedarik sorunu yüzünden fiyatların daha da artabileceği söyleniyor.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler