1. HABERLER

  2. SURİYE SAVAŞI

  3. Suriyeli muhalifler İdlib'in güneyinde Rusya ve Esed rejimine karşı operasyon başlattı
Suriyeli muhalifler İdlib'in güneyinde Rusya ve Esed rejimine karşı operasyon başlattı

Suriyeli muhalifler İdlib'in güneyinde Rusya ve Esed rejimine karşı operasyon başlattı

Suriyeli muhalif güçler İdlib'in güney kesiminde Rusya ve Esed rejimi güçlerine karşı operasyon başlattı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriyeli muhalif güçler İdlib'in güney kesiminde Rusya ve Esed rejimi güçlerine karşı operasyon başlattı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, muhaliflerin 30 Kasım günü akşam saatlerinde başlattığı operasyona "Gevşemeyin" adı verildi.

Operasyon, İdlib'de faaliyet gösteren muhalif yapılanmaların teşkil ettiği "Feth el Mubin" operasyon odası tarafından da duyuruldu.

Operasyonda Tahrir el Şam Heyeti, Ensar el Tevhid, Hurras ed Din, Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu gibi gruplar katılıyor.

Bölge kaynakları muhaliflerin saldırı kapsamında şimdiye kadar en az 4 yerleşimi kontrol altına aldığı, Esed rejimi güçlerinden çok sayıda kişinin öldürüldüğü ve en az 2 tankın tahrip edildiği bilgisini aktardı.

Muhalif kaynaklar operasyonun ilk 12 saatinde rejim güçlerin 110 kişinin öldüğünü ve yaralandığını ifade etti. Bunların arasında Rus paralı askerlerin de olduğu belirtildi.

Rejimin hava üsleri vuruldu

Öte yandan muhalifler, operasyon kapsamında rejimin bölgede hava saldırıları düzenlemek için kullandığı Ebu Zuhur ve Hama Askeri Havaalanları'nı da hedef aldı.

Silahlı insansız hava araçlarıyla hedef alınan hava alanlarında Esed rejimi güçlerine bağlı üst düzey isimlerin öldüğü, bazı Rus komutanların da yaralandığı ifade edildi.

Bölgede çatışmaların devam ettiği ve Rusya'nın şiddetli bombardımanlar düzenlediği aktarılıyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler