1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Trump: Gerekirse göçmenlere karşı 'öldürücü silah' kullanırız
Trump: Gerekirse göçmenlere karşı 'öldürücü silah' kullanırız

Trump: Gerekirse göçmenlere karşı 'öldürücü silah' kullanırız

ABD Başkanı Donald Trump ABD-Meksika sınırına ulaşan Orta Amerikalı göçmen kafilesini durdurmak için sınırdaki askerlere gerekirse 'öldürücü güç' kullanmaları emri verdiğini söyledi.

BBC Türkçe
A+A-

Şükran Günü tatilini geçirmek üzere gittiği Florida'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump "Ben onayı verdim. Umarım kullanmak zorunda kalmazlar" dedi.

Kargaşa yaşanması halinde sınırın kapatılabileceğini ve Meksika ile ticaretin durdurulabileceğini de belirten Trump "Eğer kontrolü kaybettiğimizi hisseder ya da insanlar zarar görmeye başlarsa, durumu kontrol altına alana kadar sınırı kapatabiliriz. Tüm sınırı kastediyorum" dedi.

Trump daha önce de göçmenlerin şiddete başvurmaları durumunda ABD'li güvenlik güçlerinin 'radikal tedbirlerle' karşılık vereceğini söylemişti.

Hafta başında en yoğun sınır kapılarından olan Tijuana ile San Diego arasındaki San Ysidro kapısı, yeni bariyerler kurulmak üzere kısa süreliğine kapatıldı. Kafile için "işgalciler" ifadesini kullanan ABD Başkanı Trump sınıra 5800 asker gönderdi.

Yaklaşık 4 bin kilometrelik bir yolculuk sonrası Meksika-ABD sınırına ulaşan binlerce Orta Amerikalı göçmen sınır bölgesinde bekliyor.

Kafiledeki Honduras, Guatemala ve El Salvadorlu göçmenler ülkelerindeki yoksulluk, şiddet ve zulümden kaçtıklarını söylüyor.

Güvenlik güçlerinde silah olacak mı?

ABD Başkanı Trump'ın "öldürücü güç kullanabiliriz" tehdidi Savunma Bakanı James Mattis'in sınırdaki güvenlik güçlerinin silahsız olacağını açıklamasının ardından geldi.

Mattis Çarşamba günü yaptığı açıklamada "Ellerinde silah yok, silahlı güçler yok" demişti.

Göçmenler şu an nerede?

Yaklaşık 3000 Orta Amerikalı göçmen Meksika'nın ABD sınırındaki Tijuana kentine ulaştı. 2750 kadarı belediyenin sağladığı barınaklarda kalıyor.

Tijuana Belediye Başkanı Juan Manuel Gastelum önümüzdeki haftalarda göçmen sayısının 10 bine ulaşmasının beklendiğini, böyle bir göç dalgasıyla başa çıkabilecek durumda olmadıklarını söylemişti.

Hafta başında Tijuana'da yüzlerce kişi göçmenleri protesto ederek kenti terk etmelerini istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler