1. ÇATIŞMA BÜLTENİ

  2. YAKIN PLAN

  3. ABD ordusu Afrika'da ne yapıyor? Birinci Bölüm: Doğu Afrika
ABD ordusu Afrika'da ne yapıyor? Birinci Bölüm: Doğu Afrika

ABD ordusu Afrika'da ne yapıyor? Birinci Bölüm: Doğu Afrika

ABD ordusunun dünya üzerinde en aktif olduğu yerlerden biri de Afrika kıtası.

A+A-

Uganda

ABD, Uganda ile diplomatik ilişkilere ülkenin İngiltere'den bağımsızlığını ilan ettiği 1962 yılında başladı. Takip eden yıllarda ABD, insan hakları ihlalleri gerekçesiyle Uganda ile ilişkilerini kısıtladı. Bu yıllarda ekonomik olarak oldukça kötü bir noktaya gelen ülkeyle ABD'nin ilişkileri 1986 yılında Museveni'nin iş başına gelmesiyle iyileşmeye başladı.

Uganda ile ABD'nin askeri ilişkilerinde oldukça kilit iki mesele bulunuyor. Bu iki meseledeki işbirliği, Uganda'yı Afrika'da ABD için stratejik bir partner haline getiriyor.

Bunlardan ilki, Tanrı'nın Direniş Ordusu isimli Hıristiyan silahlı örgütün ülkedeki faaliyetleri. ABD, silahlı gruba karşı Uganda hükümetine önemli ölçüde destek vererek grubun varlığının belirli limitlerde tutulmasında rol oynadı.

İkinci mesele ise Somali ve Eş Şebab. Uganda, Somali'deki AMISOM misyonunun önemli bir parçası. ABD destekli AMISOM bünyesindeki Uganda askerleri Eş Şebab'a karşı Somali'deki savaşın merkezinde bulunuyor.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler