Gantz: Kuracağım hükümette Netanyahu olmayacak

Gantz: Kuracağım hükümette Netanyahu olmayacak

İsrail'de muhalefet lideri Benny Gantz, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Arap partilerini içermeyecek bir hükümet kuracağını söyledi.

İsrail'de yapılacak üçüncü erken seçimde yarışacak olan muhalefet lideri Benny Gantz, hakkında yolsuzluk suçlaması bulunan Başbakan Binyamin Netanyahu ve parlamentodaki ağırlıklı Arap partilerini içermeyecek bir hükümet kuracağını söyledi.

Ulusal seçimlere iki hafta kala katıldığı bir televizyon programında konuşan Gantz, 2 Mart’ta yapılacak seçim için İsrail Eski Savunma Bakanı Avigdor Lieberman liderliğindeki aşırı milliyetçi partiyle hareket edebileceğini kaydetti. Geniş bir yelpazede “Yahudi ve demokratik” partilerle işbirliği yapacağını vurgulayan Gantz, merkez sağ Likud Partisi'yle hakkında yolsuzluk suçlamaları olan Başbakan Netanyahu ile yollarını ayırması durumunda çalışabileceğini ifade etti.

Ülkede yapılan anketler, Netanyahu aleyhindeki yolsuzluk iddiası ve ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı "Yüzyılın Orta doğu Barış Planı"na rağmen, Netanyahu ve Gantz’ın geçen eylül ayında yapılan seçim sonucuna yakın bir oy oranına ulaşmasını öngörüyor.

Ne olmuştu?

İsrail başsavcısı Netanyahu hakkında kasım ayında yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlarından soruşturma başlatmıştı. İsrail yasalarına göre, herhangi bir suçla itham edilenlerin kamu görevlilerinden istifa etmesi gerekiyor. Ancak başbakan bu yasa kapsamı dışında tutuluyor.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.