1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran lideri Hamaney'den protestoculara 'şartlı af'
İran lideri Hamaney'den protestoculara 'şartlı af'

İran lideri Hamaney'den protestoculara 'şartlı af'

İran'da dini lider Ayetullah Ali Hamaney, mahkumlar için 'şartlı' af ilan etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İran dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, aralarında hükümet karşıtı protestolara katılanların da olduğu cezaevinde tutulan binlerce kişi için af ilan etti.

Amerikan'nın Sesi'nin haberine göre, af, ülkede 1979’daki devrimin yıl dönümüne denk geliyor.

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin polisin gözaltına almasından sonra yaşamını yitirmesinin ardından ülke genelinde geniş çaplı protestolar başlamıştı.

İnsan hakları grupları protestolar sırasında 70’i çocuk yaşta 500’den fazla göstericinin hayatını kaybettiğini, 20 bin kişinin de tutuklandığını belirtiyor.

Protestolara katılanlardan bazılarının idam edilmesinin ardından ülke genelinde gösteriler azalmış durumda.

İranlı yetkililer protestoların ‘yabancı güçler’ tarafından desteklendiğini iddia ediyor. Yabancı servisler için casusluk, cinayet ya da devlet malına zarar vermekle suçlananlar af kapsamında değil.

Af ayrıca tutuklu bulunan çifte vatandaşlığa sahip kişileri de kapsamıyor. Aftan yararlanmak isteyenlerin yaptıklarından pişman olduklarını belirten bir yazı yazmaları da gerekiyor.

İran İnsan Hakları grubu en az 100 kişinin ölüm cezasıyla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Protestolara katılanlardan dördü geçtiğimiz günlerde idam edilmişti.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler