1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İsrail'den Suriye'de Hizbullah hedeflerine hava saldırısı
İsrail'den Suriye'de Hizbullah hedeflerine hava saldırısı

İsrail'den Suriye'de Hizbullah hedeflerine hava saldırısı

İsrail'in Suriye'de düzenlediği hava saldırısında 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

BBC Türkçe
A+A-

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail'in Pazartesi günü Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyine hava saldırısı düzenlediğini, saldırıda Esed güçlerinden iki kişi ile üç "müttefik savaşçının" öldüğünü söyledi.

Esed rejimine bağı haber ajansı SANA da "Siyonist düşman, Şam'ın güneyindeki bazı askeri mevzilerimize saldırdı ve hava savunmamız karşı koydu" dedi.

SANA'ya konuşan kaynak, "İsrail saldırısında iki kişi şehit oldu, yedi asker yaralandı" dedi ve saldırının İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri yönünden geldiğini ifade etti.

AFP'nin haberine göre İngiltere merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Suriyeli olmayan üç savaşçının daha öldüğünü söyledi.

Gözlemevi'nin açıklamasında, füzelerin Şam'ın güneybatısı ve Deraa'nın güney vilayetindeki Esed rejimi yanlısı Şii Lübnan Hizbullahı'nın bulunduğu mevzileri hedef aldığı belirtildi.

İsrail, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011'den bu yana, İran destekli Hizbullah'ı, Esed güçlerini ve Beşar Esed'i destekleyen İranlı güçleri hedef alan yüzlerce saldırı düzenledi.

İsrail ordusu genelde düzenlediği saldırılarla ilgili herhangi bir açıklama yapmıyor ama ordu 3 Ağustos'ta, Suriye'nin güneyinde askeri hedeflerin vurulması amacıyla savaş uçakları ve saldırı helikopterlerinin kullanıldığını duyurmuştu.

Lübnan Hizbullah'ı lideri Hasan Nasrallah Pazar günkü açıklamasında "Hizbullah, Yahudi devletin öldürdüğü her bir savaşçı karşılığında bir İsrail askerini öldürecektir" uyarısı yaptı. Bir Hizbullah savaşçısı 20 Temmuz'da İsrail'in Suriye'ye yönelik saldırısında ölmüştü.

Nasrallah, Hizbullah'ın "kararlı ama acelesi olmadığını" söyledi. Son zamanlarda Lübnan ile İsrail sınırında gerilim artmıştı.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler