Rusya: Türkiye-Esed rejimi normalleşmesinden yanayız

Rusya: Türkiye-Esed rejimi normalleşmesinden yanayız

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, ülkesinin Türkiye-Esed rejimi normalleşmesinden yana olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin İstanbul'da 8- 9 Aralık'ta yürütülen heyetler arası siyasi istişareler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Verşinin Sputnik'e yaptığı değerlendirmede Türkiye-Esed rejimi arasındaki normalleşme sürecine de değindi.

Türk yetkilileriyle kurduğu temaslarda Moskova'nın arabuluculuk teklifinin gündeme gelip gelmediğini ve Türkiye'nin Esed rejimi ile görüşmeye nasıl baktığına dair izlenimlerini anlatan Verşinin, Rusya'nın taraflar arasındaki normalleşmeden yana olduğunun sinyalini verdi.

Verşinin Türkiye-Esed rejimi normalleşmesi süreci hakkında "Türkiye’de, Ankara ile bölgedeki tüm komşu ülkeler arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi ve sürdürülmesi gerektiğine dair anlayış olduğu görünüyor, Suriye de buna dahil. Haberlere bakılacak olursa Ankara ile Şam arasında temas var. Tekrar ediyorum, biz ilişkilerin normalleşmesinden yanayız. En üst düzey de dahil olmak üzere çeşitli düzeylerde görüşmeler düzenleme konularına gelince, bunun iki egemen devlet olan Türkiye ve Suriye'nin kararı olduğu gerçeği ile hareket ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, Moskova yönetiminin Beşar Esed ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak bir görüşmeye ev sahipliği yapmak konusunda çaba halinde olduğunu söylemişti.

Lavrentyev, "Türkiye bu olasılığı (Rusya'da görüşme gerçekleştirme fırsatı) gözden geçirmesi gerektiğini tekrarlıyorum ve böylesi bir etraflı görüşmenin olumlu ve yararlı olabileceği hususunda ısrarcıyız. Bu konu üzerinde çalışıyoruz." diye konuşmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Türkiye ile Esed rejimi arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin Moskova için büyük bir anlam ifade ettiğini söylemişti.

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Erdoğan ve Esed’in Rusya'da görüşme olasılığı üzerine yaptığı açıklamada 'böyle bir görüşmenin Moskova'da yapılabileceğini' söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Endonezya’daki G-20 Zirvesi sonrasında Beşar Esed rejimiyle normalleşme sinyali vermişti.

Erdoğan, Beşar Esed’le görüşme ihtimali ve Türkiye'nin Suriye ile Mısır'la ilişkileri hakkındaki bir soruya, “Siyasette ebedi olarak dargınlık, kırgınlık, küslük olmaz. Vakti, zamanı geldiği anda oturur, değerlendirir, ona göre de bir yenilemeyi yapabilirsiniz" diye konuşmuştu.

Reuters'ın 3 farklı kaynağa dayandırdığı bir haberde ise Beşar Esed'in, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak olası görüşme teklifini reddettiği öne sürülmüştü.

Habere göre, Esed'in Türkiye'de yapılacak seçim öncesi Erdoğan'ın elini güçlendirmemek adına görüşmeyi kabul etmediği iddia edilmişti.

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.